Výstava fotografií Blíž k přírodě SMP Divadlo Lampion Lucie Bílá v Kladně Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Labyrint

Kladno chce na modernizované železnici střízlivější stanice, Kotas je ze hry

Čtvrtek, 13. Únor 2020 07:40

Jednání o podobě modernizace železnice v úseku Kladno − Kladno-Ostrovec nabývají konkrétních obrysů. Na žádost města ustoupí Správa železnic od spolupráce s architektem Patrikem Kotasem, jehož návrhy pro jednotlivé zastávky považuje Kladno za naddimenzované. Drobných korekcí se dočkaly také plány pro navazující dopravní infrastrukturu.

Kladno chce na modernizované železnici střízlivější stanice, Kotas je ze hry (Foto: MMK)

Realizace stavby, o níž se dlouhé roky pouze hovořilo, se blíží. Projekt modernizace železniční tratě Praha − Kladno se v některých úsecích posouvá k územnímu řízení. Asi nejblíže ke startu má rekonstrukce trati v úseku mezi kladenským hlavním nádražím a Ostrovcem. Na základě jednání s městem učinila Správa železnic různé kompromisy a mnohé další podněty prověřuje.

Co se podoby železničních stanic týká, Kladno prosazuje, aby byly jednoduché a měly nadčasový design bez zbytečností. Projekt v minulosti pracoval s návrhy architekta Patrika Kotase, jenž například v zastávce Kladno-město plánoval ohromný stožár, rozsáhlé prosklené plochy a přístřešky v devítimetrové výšce, které by reálně neplnily funkci a byly by náročné na údržbu.

„Chceme, aby vše bylo funkční a šlo snadno udržovat. Původní návrhy od architekta Kotase jsou postupně měněny. Za mě je spolupráce se Správou železnic konstruktivní a pokud je to možné, snaží se nám vyjít vstříc,“ říká kladenský radní pro dopravu Lukáš Hanes.

Obdobné problémy měli zástupci města také se zastávkou na Ostrovci. Tam Správa železnic počítala s demolicí stávající nádražní budovy, čemuž se v současnosti snaží zabránit zastupitelka Anna Gamanová, jež iniciovala petici za zachování budovy a v současnosti se pro ni snaží najít využití. Zároveň řeší problémy s úpravou projektu spojené.

„Řešíme možnost stavby podchodu tak, aby se vyhnul výpravní budově, která měla padnout modernizaci za oběť. Jakákoli rekonstrukce je vždycky plná kompromisů, tak doufám, že Správa železnic na tento přistoupí a budova zůstane stát. Přetrasování podchodu ale nemůže vést kolmo na koleje vedle budovy z důvodu nedostupnosti potřebného pozemku, proto řešíme možnost stavby šikmého podchodu, který by vycházel z osy ulice Mahenova a ústil by do prostoru dnešní šikmé cesty z Podprůhonu,“ vysvětluje Gamanová.

Úpravy se týkají také projektu rekonstrukce hlavního kladenského nádraží. I zde hrozila možnost demolice stávající budovy, tu ale město definitivně zažehnalo a teď už jen připomínkuje drobné nesrovnalosti, na jejichž odstranění se pracuje.

„Například výstup z výtahů se mění. Nově není otočený směrem do kolejiště, což je bezpečnější s ohledem na situace, v nichž například dítě vyběhne z výtahu. Eskalátory budou pouze dva nahoru na nástupiště, výtah bude integrovaný do výpravní budovy a nebude uprostřed cesty na nástupiště. Parkoviště K + R se přesouvá k výpravní budově, přechod bude taktéž blíž k budově. Zlepšila se návaznost na Kročehlavy, zrušil se nesmyslný kruhový objezd pro kola,“ shrnul nejvýraznější korekce Hanes.

Krom prací na trati a nádražních budovách s sebou modernizace železnice ponese také významné zásahy do související dopravní infrastruktury. Začne se proto přidruženými investicemi například v podobě kruhového objezdu u zimního stadionu či na uzlu Jateční − Železničářů, kam bude nově ústit silnice z Velké Dobré, jejíž mimoúrovňové křížení s kolejemi by nebylo možné, pokud by zůstala ve stávajícím profilu ulice Petra Bezruče. Nadto město dokončuje návrh cyklostezky vedoucí podél dráhy, která má usnadnit lidem pohyb městem po logicky nejkratší trase od nemocnice k zimnímu stadionu, kde se dnes řada lidí pohybuje po kolejích.

„Kladno se reálně přibližuje k nejdůležitější dopravní stavbě desetiletí. Správa železnic se zjevně snaží vyjít vstříc požadavkům města,“ těší Gamanovou. „Architekti, kteří s Metroprojektem aktuálně spolupracují, skutečně přistupují k dokumentaci kriticky. Zdá se totiž, že 15 let projektování nepřineslo vždy zlepšení a v mnoha ohledech čas projektu úplně neprospěl. V mnoha otázkách se tak zase vracíme trochu zpátky do předkotasovského období.“

Dvojkolejná trať by Kladnem měla vést už za čtyři roky, za sedm let pak budou vlaky po dvou kolejích svištět až na Ruzyni.

Kladno chce na modernizované železnici střízlivější stanice, Kotas je ze hry (Foto: MMK)
Kladno chce na modernizované železnici střízlivější stanice, Kotas je ze hry (Foto: MMK)

Autor: (jk) 1. krimi

  Zloděj v Kladně opakovaně kradl a pak přespal v cizím obytném autě

 2. sport

  Volejbalisté Kladna porazili Liberec a v neděli si zahrají finále Českého poháru!

 3. sport

  Výhra nad Brnem znamená, že Kanonýři jdou do play off ze třetí příčky

 4. sport

  Dražba dresů s “Edou” Novákem na hrudi: Čas máte jen do 8. března!

 5. krimi

  Policie varuje – neusnadňujte kapsářům práci!

 6. pozvánka

  Kanonýry čeká střet s Buldoky. Zápas určí, z jaké pozice půjdou do play off

 7. foto

  FOTO: Rytíři nezvládli důležitý zápas s Pardubicemi a jsou poslední

 8. pozvánka

  Už není kam uhnout! Kladno se chystá na zápas sezony proti Pardubicím

 9. krimi

  Termosnímkování města odhalí ztráty energie z budov či infrastruktury

 10. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Hauwieho, chcete ho?

 11. foto

  Středočeští celníci se školili na stanicích v Kladně a Benešově

 12. krimi

  Kladenští strážníci už letos vyjeli ke 46 krádežím v obchodních domech

 13. zprávy

  Stehlík a kdo další? O post ředitele Památníku Lidice se uchází pět zájemců

 14. zprávy

  Vedení klubu i města se sešla se zástupci fanklubu. Řešil se stadion, ale i časté otázky na mužstvo

 15. krimi

  Přes dvě promile pod kůží, a stejně sedla za volant

 16. foto

  Vítězka Krajského kola psychologické olympiády je z Kladna

 17. info z radnice

  V péči o nemocnou Kateřinu z Kladna pomůže váha pořízená z Fondu primátora

 18. krimi

  Policie pátrá po vandalovi, který v Kladně rozbil zadní okénko auta

 19. foto

  Na setkání k údolí Týneckého potoka dorazilo více než šest desítek lidí

 20. krimi

  Šoféra v zákazu řízení nachytali v Kladně policisté