Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • SAMK
  • Práce ve Slaném

Studentské ideje z Ceny Antonína Raymonda budou vystaveny v kině Sokol

Pondělí, 10. února 2020 08:00

V polovině února zahájí město Kladno v kině Sokol výstavu soutěžních prací ze studentské ideové architektonické soutěže Cena Antonína Raymonda. Návštěvníci si během vernisáže budou moci poslechnout nejen o tomto kladenském rodákovi, který se stal jedním z nejváženějších architektů Japonska, ale také o zážitcích cest vítězky jednoho z ročníků, Dominiky Kovandové, do této asijské země. Cesta do Japonska je totiž hlavní cenou v uvedené soutěži.

Studentské ideje z Ceny Antonína Raymonda budou vystaveny v kině Sokol (Foto: KL)

Ředkvičky pro Kročehlavy – to je název vítězného návrhu studentky Fakulty architektury ČVUT Praha Olgy Lebedevy na revitalizaci části nejlidnatějšího kladenského sídliště Kročehlavy, „Okrsek 4“. Se svou vizí zvítězila v posledním ročníku kladenské studentské architektonické soutěže „Cena Antonína Raymonda“ a za odměnu pojede na dva týdny do Japonska. Nejen Olžin zajímavý soutěžní návrh si může veřejnost od 12. února prohlédnout na výstavě ve foyer kina Sokol. K vidění bude všech sedm návrhů, které studenti do již pátého ročníku architektonické soutěže v loňském roce přihlásili. „Tématem posledního ročníku bylo netradičně sídliště. Výstava obsahuje i ohlédnutí za revitalizací Kročehlav nebo současné trendy v sídlištích,“ zve zájemce na výstavu Anna Gamanová, předsedkyně výboru pro rozvoj, územní plánování a dopravu.

Studentskou soutěž vyhlašuje jednou za dva roky město Kladno a architekt David Vávra ve spolupráci s Českým centrem Tokio a Raymond Architectural Design Office, Inc. Projekt připomíná přínos významného kladenského rodáka Antonína Raymonda světové architektuře.

Vítězka pátého ročníku Olga Lebedeva v projektu řešení vnitrobloku mezi Hřebečskou a Litevskou ulicí navrhla například vymístění výměníkových stanic a trafostanic ve prospěch prostoru pro pozemní i tři patra podzemního parkování. Voda ze střech objektů je využita pro zvlažování zahrad před domy, ale také pro jezírko. V prostoru sídliště načrtla budoucí architektka také tržiště, podporující komunitní život, relaxační ležení, kavárny v parterech domů se zahradním posezením nebo hřiště. Celé sídliště pak autorka v návrhu osázela množstvím vzrostlých stromů.

Výstava k Ceně Antonína Rajmonda bude v kině Sokol do 20. března.

Antonín Raymond a vítězka pátého ročníku Olga Lebedeva (Foto: Archiv Antonína Raymonda)
Foto: Archiv Antonína Raymonda

Autor: Eva Havelková