Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • SAMK
  • Práce ve Slaném

Cyklista bez povinné výbavy kličkoval mezi chodci, pokuta ho neminula

Čtvrtek, 6. února 2020 07:10

I na počátku února se v ulicích města pohybují cyklisté. Bohužel není výjimkou, že jezdí na kolech bez povinné výbavy. Jednoho takového strážníci pokutovali, když v pondělí večer bez světel a odrazek kličkoval mezi chodci v centru města.

Cyklista bez povinné výbavy kličkoval mezi chodci, pokuta ho neminula (Ilustrační foto: KL)

„V pondělí večer hlídka strážníků zastavila cyklistu kličkujícího mezi chodci v ulici Petra Bezruče. Mladík jel na kole, které nemělo ani jednu odrazku a světlo. Jeho nezodpovědné a nebezpečné jednání hlídka vyřešila příkazem na místě,“ uvedla mluvčí Městské policie Kladno Alena Purkytová, která připomněla, co si mnozí nepřipouštějí − i pro jízdní kola platí předpisy.

Upraveny jsou konkrétně zákony číslo 361/2000 Sb. O provozu na pozemních komunikacích, jenž vymezuje jízdu na kole a Vyhláškou číslo 341/2001 Sb., která řeší samotnou povinnou a doporučenou výbavu jízdního kola.

„Tato dvě ustanovení by měl znát každý, kdo usedá na jízdní kolo,“ podotýká Purkytová.

Pro připomenutí: každé jízdní kolo musí být mít dvě na sobě nezávislé účinné brzdy, přední odrazku bílé barvy, červenou zadní odrazku, oranžové odrazky na obou stranách pedálů. oranžové odrazky na paprscích kol, zaslepení konců řidítek. Zakončení ovládacích páček (brzdy, přehazovačky) musí být obaleny materiálem pohlcujícím energii, matice nábojů kol, pokud nejsou křížové nebo rychloupínací, musí být uzavřené. Při jízdě za snížené viditelnosti musí být kolo dále vybavenou vpředu světlometem bílé barvy, vzadu svítilnou se zadním obrysovým světlem červené barvy a zdrojem elektrického proudu (dynamo, baterie).

Autor: (jk)