Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • SAMK
  • Práce ve Slaném

Vyhořelý bytový dům v Americké již prochází sanací

Středa, 5. února 2020 07:50

V sobotu 25. ledna vypukl v nočních hodinách požár bytového domu v Americké ulici. Od té doby se strhla řada událostí včetně finanční pomoci od města, náhradního ubytování, darů od spoluobčanů nebo veřejné sbírky. Chystá se i benefiční představení v kladenském divadle. V pondělí proběhla schůzka zástupců města a HZS s nájemníky domu a začalo se se sanací.

Foto: KL

„Práce sanační firmy začaly ihned poté, co statik vydal povolení. Primárně je nutné zajistit, aby ve chvíli, kdy bude dům znovu připojen k elektrickému proudu, nedošlo ke zkratu. V domě byla obnovena dodávka tepla několik hodin po uhašení požáru, aby mohl začít vysychat. Bohužel situace je o to složitější, že dům je postaven z dutých panelových prefabrikátů a je velice těžké odhadnout, kam všude při hašení voda zatekla,“ říká kladenský radní Lukáš Hanes.

Dům je stále 24 hodin denně zajištěn bezpečnostní službou. Probíhají zkoušky betonu v bytech bezprostředně zasažených požárem. Výsledky by mělo mít město v řádu několika dnů. Ve čtvrtek 6. a pátek 7. února budou postupně procházet obyvatelé domu své byty spolu se sanační firmou pro účely pojišťoven.

„Byl zprovozněn výtah a bude ho možné používat, jakmile bude provedena jeho revize. V tuto chvíli je využívaný pouze sanační firmou. Nájemníci z nezasažených pater mohou navštěvovat své byty bez doprovodu, pouze se musí identifikovat u vchodu do objektu. Nájemníci z devátého a vyššího patra mohou do bytů stále pouze v doprovodu bezpečnostní agentury,“ poznamenal Lukáš Hanes.

Žádný z obyvatel domu nezůstal bez pomoci. K nastěhování je v tuto chvíli nutné mít výsledky zkoušek betonu. Zároveň je nutné zajistit revize elektřiny ve všech bytech, které budou znovu připojeny, předtím, než budou obyvatelné.

Pokud chcete i vy pomoci, můžete do 31. března přispět do veřejné sbírky na podporu obyvatel postižených požárem. Příspěvky lze zasílat na zvláštní bankovní účet č. 229954136/0300 vedený u ČSOB, a.s., pobočka Kladno. Přispět v hotovosti lze do pokladničky umístěné v Městském informačním centru. 16. února se bude konat i benefiční koncert v Městském divadle Kladno, jeho výtěžek bude také věnován na pomoc obyvatelům domu.

Autor: (red)