Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • SAMK
  • Práce ve Slaném

Kladenská nemocnice podpořila boj proti rakovině

Úterý, 4. února 2020 07:30

V pondělí 3. února se Oblastní nemocnice Kladno již tradičně připojila ke Světovému dni boje proti rakovině, který připadá vždy na 4. února. Do projektu a jeho podpory se každý rok zapojují také nadace i veřejné a komerční subjekty.

Kladenská nemocnice podpořila boj proti rakovině (Foto: Jitka Krňanská)

Diagnózu rakoviny si v České republice ročně vyslechne více jak 96 tisíc lidí a 27 tisíc jich na toto onemocnění zemře. Nejčastějším diagnostikovaným zhoubným onemocněním jsou kožní nádory (vyjma melanomu), karcinomy tlustého střeva a konečníku, karcinomy prsu u žen a zhoubné nádory prostaty a plic. Závažnou a zároveň i povzbuzující skutečností je ale fakt, že nejméně jedné třetině běžně se vyskytujících nádorů je možno předcházet.

Oblastní nemocnice Kladno se proto ve spolupráci s plicním oddělením, neziskovou organizací Mamma HELP a VZP ČR rozhodla udělat pro návštěvníky osvětu a poukázat na důležitost preventivních vyšetření.

Zájemci přicházeli v pondělí 3. února do budovy Centra akutní medicíny a mohli si nechat prověřit stav a kapacitu plic, kuřáci si mohli nechat otestovat míru závislosti na nikotinu. Ženy, ale i muži, se naučili provádět samovyšetření prsů a dozvěděli se také, jak postupovat v případě nálezu novotvaru v prsu.

Akce se zúčastnili také zástupci pojišťovny, kteří zájemcům podávali potřebné informace o možnostech čerpání příspěvků na preventivní vyšetření nebo jiné aktivity související s péčí o jejich zdraví.


Autor: (kh)