Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • SAMK
  • Práce ve Slaném

Vodárenská věž v Kladně přivítá první návštěvníky na jaře

Pondělí, 3. února 2020 07:20

Kladenský vodojem z roku 1932 je předěláván na hi-tech zázemí pro vodohospodáře a vyhlídkovou věž pro veřejnost. V těchto dnech se dokončují poslední drobné práce a na jaře letošního roku by do něj měli vstoupit první návštěvníci z řad veřejnosti.

Vodárenská věž v Kladně přivítá první návštěvníky na jaře (Foto: svas)

Něco málo z historie:

Vodojem byl naprojektován v roce 1932 a o rok později začala jeho stavba. Do provozu byl uveden v roce 1936. Unikátní nýtovaná konstrukce, která ho tvořila, byla z dílny ČKD a ocel na něj byla použita z Poldi Kladno. Stavba při realizaci dosáhla čtyřicetimetrové výšky. Objem nádrže byl 800 kubíků s hmotností přes 30 tun. Do padesátých let sloužil jako zásobovací vodojem. V těchto letech začala i stavba známých kladenských věžáků, které byly o něco málo vyšší než samotný vodojem, a nastal problém s dodávkou vody do vyšších pater. Proto bylo zapotřebí postavit vodojem nový, který by splňoval parametry a dokázal by vodu vytlačit do horních pater věžových domů. Takový vodojem byl vybudován v rozdělovském lese a stávající, na dvoře vodáren, už sloužil jen jako nadlepšení akumulace při zásobě vody.

V osmdesátých letech se dokončil obrovský vodojem na Kožově hoře, který zásobuje nejen Kladno, ale i širé okolí pitnou vodou. A právě v ten okamžik se vodojem postavený ve vodárnách stal nadbytečným a byl vypuštěn. V jednu chvilku se uvažovalo i o tom, že by mohl být zbourán.

Future Tower Kladno:

„S myšlenkou předělání vodojemu na moderní Future Tower Kladno, neboli víceúčelové centrum, kde bude vyhlídková věž a řídící středisko, jsme si začali pohrávat kolem roku 2015. Vážněji jsme ji začali prodiskutovávat v roce 2017, kdy v tomto roce byl schválen i rozpočet, získali jsme stavební povolení a začala i samotná stavba,“ říká Bohdan Soukup, technický ředitel Středočeských vodáren.  

„Věž byla zkolaudována 1. října loňského roku a od té doby intenzivně zprovozňujeme všechny IT-informační systémy, které ve věži jsou. Máme také vyzkoušeno, že v případě black-outu věž poběží a nebude zasažena výpadkem proudu. Dnes nám zde už funguje dispečink Středočeských vodáren. Máme v provozu již také zasedací místnost v šestém patře s výhledem 360 stupňů. Tam máme něco jako rozšířenou realitu. Jsou tam tablety, které když namíříte na nějaký významný bod, vyskočí okno, které informuje například, že se díváte směrem na Prahu. Plánujeme, že do systému nahrajeme i významné hory v dohledu s jejich pojmenováním i dokumentačními fotografiemi,“ vysvětluje Bohdan Soukup.  

„Nyní pracujeme na zprovoznění interaktivní, hlasem ovládané expozici, která bude sloužit veřejnosti. Pracujeme na tom, aby poslední detaily byly hotovy na jaře a místnost byla připravena k užívání návštěvníkům,“ uzavřel Soukup.

Vstup pro veřejnost:

Vstup veřejnosti bude do věže umožněn zdarma, a to nejpozději v květnu letošního roku. Prohlídku si ovšem budete muset objednat. Nejsnadněji to uděláte na stránkách Středočeských vodáren, kde si v kalendáři zarezervujete čas exkurze, vyberete si ze dvou naučných programů a dostavíte se s dalšími objednanými lidmi k prohlídce.

Cena realizace stavby:

Celá stavba, včetně vybavení a informačních systémů, vyšla zhruba na 180 milionů korun, které byly hrazeny z rozpočtu Středočeských vodáren.


Autor: (mv)