Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • Práce ve Slaném
  • Leoš Stránský

Buštěhradská stopa na EXPO v Dubaji: český pavilon bude vyrábět vodu ze vzduchu

Pondělí, 3. února 2020 08:00

Hrubá stavba českého pavilonu pro světovou výstavu EXPO 2020 v Dubaji je hotová. V nadcházejících týdnech bude opatřena technologií na výrobu vody ze vzduchu S.A.W.E.R., kterou vyvinuli vědci v Univerzitním centru energeticky efektivních budov ČVUT se sídlem v Buštěhradu.

Buštěhradská stopa na EXPO v Dubaji: český pavilon bude vyrábět vodu ze vzduchu (Foto: KL)

Práce na hrubé stavbě českého pavilonu pro světovou výstavu EXPO 2020 v Dubaji jsou dokončeny, v únoru budou pokračovat práce v interiéru. Hotovo by mělo být v březnu a od dubna už bude zprovozněná jednotka S.A.W.E.R. na výrobu vody ze vzduchu. Ta se do Dubaje vypraví v první polovině února.

Prototyp zařízení vyvinutého v buštěhradském Univerzitním centru energeticky efektivních budov ČVUT loni vědci ve Spojených arabských emirátech testovali šest měsíců. Na místo jej dopravili ve dvou lodních kontejnerech a dokázali s ním vyrobit až sto litrů destilované vody denně. Testováním získali řadu praktických zkušeností po konečnou optimalizaci zařízení vyvíjeného pro světovou výstavu.

Zařízení instalované do českého pavilonu v Dubaji má denně dodat v průměru 500 litrů vody, která bude využívána k podpovrchové zálivce 400 metrů čtverečních rozlehlé zahrady v areálu. Technologie zároveň přispěje k ochlazení vzduchu v interiéru.

EXPO 2020 potrvá od 20. října 2020 do 10. dubna 2021 a očekává se, že ho navštíví až 25 milionů lidí. Rozpočet na českou účast se odvíjí od příspěvku soukromého sektoru, činit by měl něco mezi 260 až 310 miliony korun, přičemž hlavní část zdrojů tvoří finance z rozpočtu ministerstva zahraničí. Soukromé zdroje podle prosincové průběžné zprávy do konce listopadu 2019 poskytly přibližně 70 milionů korun, přičemž plánovaný rozpočet počítal s nanejvýš 81 miliony.

Autor: (jk)