Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • SAMK
  • Práce ve Slaném

Kriminalita ve Středočeském kraji vzrostla, nejvíce na Rakovnicku

Pondělí, 3. února 2020 07:30

Podle náměstka středočeského policejního ředitele Jana Krejčího v loňském roce kriminalita v kraji vzrostla o 6,3 procenta na 20 428 skutků, naopak mírně klesla objasněnost případů − o 2,4 procenta na 45,9 procent. Z šestnácti loňských vražd zůstává neobjasněna jedna.

Kriminalita ve Středočeském kraji vzrostla, nejvíce na Rakovnicku (Ilustrační foto: KL)

Nejvíce trestných činů vyšetřovali policisté na Kladensku a Mladoboleslavsku, třetí největší počet případů hlásí územní odbor Praha-venkov jih, kde v současnosti policie bojuje s velkým počtem domovních vloupání. Krom Benešovska, kde kriminalita klesla o téměř dvě procenta, vzrostla téměř ve všech středočeských okresech. Nejvýrazněji na Rakovnicku, kde zaznamenali nárůst o 14,3 procenta. O více než deset procent kriminalita, krom už zmíněné Prahy-venkov jih, narostla také na Berounsku nebo Kutnohorsku.

Na celkové kriminalitě se nejvíce podílí majetková trestná činnost, následují takzvané ostatní trestné činy a zbývající kriminalita. Činy hospodářského charakteru tvoří necelou desetinu, násilné 6,7 procenta − těch loni policie zaznamenala o šest více než v roce 2018, celkem 1356. Objasněnost násilných trestných činů lehce poklesla na 64,5 procenta.

Vzrostl také počet krádeží vloupáním, a to o 269  případů na celkem 3125, přičemž 791 skutků připadá na domovní vloupání, kterých přibylo zejména v územním odboru Praha-venkov jih.

Výrazný nárůst eviduje policie také u IT kriminality, meziročně o 721 případů na výsledných 1368. Krom jiného vzrostla například kriminalita mravnostní související s dětskou pornografií − z 45 případů v roce 2018 na 63 v tom loňském.

Ve středních Čechách přibylo také dopravních nehod, vyžádaly si však méně obětí. Celkem jich policie zaznamenala 16 014, což byl po Praze druhý největší počet v republice. Při nehodách zemřelo 88 lidí, o rok dříve jich zahynulo 106. Nejčastějšími příčinami nehod byly nesprávný způsob jízdy a nepřiměřená rychlost.

V letošním roce se policie zaměří na zlepšení ochrany měkkých cílů. Krom škol se bude zajímat i o nemocnice. Soustředit se bude i na plošnou dostupnost prvosledových hlídek. Nadále ji však trápí kritický podstav − jen ve Středočeském kraji scházejí stovky policistů. Zejména na Mladoboleslavsku a na územním odboru Praha-venkov jih tak vypomáhají desítky policistů z jiných krajských ředitelství. I jejich počet ale od února klesne.

Autor: (jk)