Teplárna Kladno Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SAMK
 • Teplárna Kladno

Tereza z Kladna: Pohlídala jsem kamarádce syna, už u mě zůstal

Čtvrtek, 30. ledna 2020 07:40

Maminka z Kladna, devětatřicetiletá Tereza, nabídla své kamarádce pomocnou ruku. Ta se dostala do svízelné situace a potřebovala pohlídat začátkem prosince loňského roku svého ani ne dvouletého syna Nikolase. Chlapeček u Terezy zůstal dodnes.

Tereza z Kladna: Pohlídala jsem kamarádce syna, už u mě zůstal (Foto: KL)

Příběh jako z filmu se začal odehrávat na sklonku loňského roku. Mladá maminka se dostala do potíží a potřebovala pohlídat na pár dní svého téměř dvouletého syna. Proto oslovila svou kamarádku, devětatřicetiletou Terezu z Kladna. Ta neváhala a chlapečka u sebe ubytovala na začátku prosince minulého roku. To však ještě netušila, že tímto rozhodnutím se její rodina co nevidět rozroste o jednoho člena.

Tereza je maminka tří dětí. Nejstarší dcera má dvacet let a žije už v samostatné domácnosti. Prostřednímu synovi je 19 a nejmladšímu 15 let, ti žijí ještě společně s maminkou. Ta už teď pečuje i o maličkého Nikolase, kterého původně měla jen na pár dní pohlídat. Biologická matka se od Nového roku o syna už nepřihlásila a dokonce souhlasila s tím, aby si ho Tereza osvojila. Předala jí jeho zdravotní průkazku, očkovací průkaz a igelitovou tašku s osobními věcmi. Sociálním pracovnicím, které nad ní vykonávaly dozor, nahlásila, že syn zůstane u Terezy. „Myslím, že v tom bude hrát velkou roli drogová závislost,“ míní Tereza, kterou ani na okamžik nenapadlo, že by Nikolase nepřijala a přenechala ho úřadům. Situaci komplikuje i skutečnost, že biologický otec je po těžké autonehodě v nemocniční péči.

Chlapeček je naštěstí úplně zdravý, i když není vyloučeno, že jeho matka byla drogově závislá i v době těhotenství. Tereza se svěřila, že po tom, co u ní Nikolas zůstal, na nějakou dobu přestal mluvit. Její péče mu však očividně prospívá. „Teď už se začíná zase pomalu rozmlouvat,“ pochvaluje si. Ostatní členové rodiny Nikolase taky přijali za svého, dokonce v něm už začínají vidět mladšího bráchu. Sám Nikolas už Terezu občas oslovuje „mámo“. „Snažím se mu říkat, že jsem teta, protože svou mámu má, ale asi to nakonec nechám na něm. Jsem ráda, že se se mnou cítí takhle dobře,“ připouští Tereza.

Není to ale tak jednoduché. Tereza musela ze dne na den skončit v práci a začala se plnohodnotně věnovat novému členovi rodiny. „Předtím jsem pracovala v Legu a ještě jsem vypomáhala kamarádce v jedné kavárně v Praze. Teď jsem ale musela skončit, abych mohla být s Nikolasem doma,“ popisuje nelehkou situaci Tereza. Naštěstí má velkou oporu ve svém partnerovi, o 15 let mladším Michalovi, který si najednou musel naložit veškeré výdaje na svá bedra. Rodinný příjem se ze dne na den rapidně snížil. Rodina si však na nic nestěžuje a podniká všechny potřebné kroky, aby získala Nikolase do pěstounské péče.  „Situaci jsme už řešili v Praze na OSPOD, kde nám připravili předběžné opatření a potom budeme řešit pěstounskou péči,“ popisuje postup jednání s úřady Tereza.

Rodina zatím neví, na jaké sociální dávky má nárok. Všechno je pro ně nové a teprve o všem začínají komunikovat s úřady. Pravdou ale zůstává, že jediný příjem zajišťuje pouze Terezin partner. Rodina se snaží, jak nejlépe umí. Přesto však je tato situace pro ně obtížná. Pokud byste měli zájem jim jakkoliv pomoci, můžete kontaktovat redakci Kladenských listů, rádi vás se sympatickou maminkou spojíme. Nikolasovi by aktuálně nejvíce pomohly například kosmetické přípravky, plenky nebo dětská výživa, případně lze rodině pomoci samozřejmě i finančně.

Autor: (kh) 1. foto

  FOTO: Rytíři neuspěli doma ani podruhé a do Jihlavy pojedou v těžké pozici

 2. foto

  Ve Slaném boural řidič čtyřkolky, se zraněním byl převezen do Motola

 3. krimi

  V kladenském Centralu kradl recidivista, byl přistižen při činu

 4. zprávy

  Středočeští školáci patří mezi nejlepší ve finanční gramotnosti

 5. krimi

  Neustále to samé. Kladnem se opět toulali opilí a zfetovaní řidiči

 6. foto

  FOTO: Třaskavé finále odstartovalo jihlavské vítězství v prodloužení

 7. krimi

  V Kladně boural opilec, sám na sebe potom zavolal policii

 8. zprávy

  Ve Slaném půjčují zdarma kompostéry

 9. zprávy

  V Kladně zadrželi celníci dealera drog, předali ho policistům

 10. foto

  Kanonýři se vrátili ke společným tréninkům. Zapojí se až 220 členů

 11. krimi

  Bitku ve Vodárenské ulici ukončili až přivolaní policisté

 12. foto

  Kladenská nemocnice zakoupila devět nových sanitek

 13. krimi

  Pozor! V Kladně jezdí falešní taxikáři

 14. krimi

  Další řidiči usedli za volant přes zákaz řízení, nyní jim hrozí dva roky vězení

 15. video

  Kladenská ZUŠ natočila prezentační videa – hra na housle

 16. info z radnice

  Kladenský magistrát utratí necelý milion za testy pro školáky

 17. krimi

  V Kladně boural řidič, který od nehody utekl. Policie vyhlásila pátrání

 18. zprávy

  Ve Stochově mají novou střechu na školce, opravenou silnici i chodníky

 19. krimi

  Večerní nákup znepříjemnila krádež mobilního telefonu

 20. sport

  SAMK oznámily změny v podmínkách užívání venkovních sportovišť