Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • SAMK
  • Práce ve Slaném

V Lánech odhalili opravenou kapličku Ploskovské Panenky Marie

Čtvrtek, 30. ledna 2020 08:00

Přibližně měsíc a půl pracovali restaurátoři na obnově sakrálního pískovcového objektu, známého jako Ploskovská Panenka Maria, který se nachází v odlehlé části zámecké zahrady v Lánech. V úterý odpoledne  při slavnostním odhalení opravené kapličce požehnal novostrašecký farář Jiří Zeman.

V Lánech odhalili opravenou kapličku Ploskovské Panenky Marie (Foto: KL)

U slavnostního odhalení opravené kapličky, nacházející se zhruba jeden kilometr od lánského zámku, byl přítomen i prezident Miloš Zeman. Ten se nechal slyšet, že plánuje opravu dalšího místního historického objektu – lesní brány v Lánské oboře.

Práce na obnově kapličky, na jejíž žalostný stav loni upozornil lánský velitel sboru dobrovolných hasičů, trvaly šest týdnů. Oprava, jejíž zajištění měla na starost Lesní správa Lány a Správa Pražského hradu, spočívala mimo jiné i v obnovení nátěrů a nápisů.  

Místní tradice vypravuje, že se v 60. letech 19. století právě v místech, kde dnes kaplička stojí, měla kněžně Leontině z Fürstenberka zjevit Panna Maria a zvěstovat narození jejího vytouženého syna. A když pak v říjnu roku 1863 Maxmilián II., pozdější majitel křivoklátského panství, skutečně spatřil světlo světa, nechala šťastná matka v místech, kde dnes hlavní alej zámeckého parku vyúsťuje na asfaltovou silnici k Ploskovu, postavit kapličku Panně Marii zasvěcenou.

Autor: (jk)