Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • SAMK
  • Práce ve Slaném

Z epileptického záchvatu se vyklubala otrava oxidem uhelnatým

Středa, 29. ledna 2020 07:40

Středočeští záchranáři v pondělí vyjeli na pomoc chlapci, který doma po večerní sprše zkolaboval a měl křeče. Vše nasvědčovalo tomu, že má epileptický záchvat. Posádka záchranky ale záhy po příjezdu na místo zjistila, že je dům silně zamořený oxidem uhelnatým, který hochův kolaps způsobil.

(Ilustrační foto: KL)

Podle informací z telefonické komunikace oznamovatelky s dispečery záchranáři nejdříve mysleli, že vyjíždějí k případu epileptického záchvatu, který chlapec nikdy předtím neměl.

Jakmile však záchranáři vstoupili do domu, začaly jejich „COmetry“ signalizovat, že je prostor silně zamořený oxidem uhelnatým. Uvnitř byl ale chlapec v těžkém bezvědomí a situace si žádala rychlou reakci. Posádka i za cenu vlastního ohrožení okamžitě zajistila přesun pacienta a odvětrávání.

Těžce intoxikovanému chlapci poskytli záchranáři nutnou přednemocniční péči a urychleně ho transportovali do nemocnice. Posádka ze Slaného, která na místo vyjela jako posila, přepravila do nemocnice jeho lehce intoxikovanou příbuznou.

Oxid uhelnatý je bezbarvý neviditelný plyn bez zápachu a je přítomen prakticky u každého hoření. Má na svědomí více úmrtí než všechny ostatní intoxikace dohromady. Při nadechnutí se v organizmu váže na krevní barvivo hemoglobin, které za normálních okolností roznáší po těle kyslík. Protože se však CO s hemoglobinem váže dvěstěkrát lépe, kyslíkové vazby jsou omezeny a dochází k vnitřnímu dušení. Příznaky otravy jsou nespecifické a dají se snadno zaměnit například s chřipkou nebo obyčejnou únavou. Mírnější příznaky otravy jsou nevolnost, zvracení, bolesti hlavy nebo na hrudi, závratě, bušení srdce, slabost, psychické příznaky. Při závažnějším stupni přistupují neurologické příznaky (například dvojité vidění, porucha řeči… ) a dochází k poruše vědomí různého stupně až ke smrti.

Otrava oxidem uhelnatým však zdaleka vždy nemusí končit úmrtím. Pokud je první pomoc poskytnuta včas, je léčitelná bez následků pro postiženého pacienta. Rozhodující pro první pomoc je okamžité přerušení produkce plynu, evakuace postiženého ze zamořeného prostoru a rychlé zahájení účinného odvětrávání, je-li to možné. Nezbytné při těchto úkonech je dbát na vlastní bezpečnost a v zamořeném prostředí se pohybovat nezbytnou dobu pouze za účelem záchrany postiženého.

„Ihned po vynesení postiženého na čerstvý vzduch volejte tísňovou linku 155. Do příjezdu posádky záchranářů je nezbytné kontrolovat základní životní funkce a v případě potřeby zahájit neodkladnou resuscitaci. S těmito úkony poradí zdravotničtí operátoři v rámci volání na tísňovou linku 155,“ říká mluvčí Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Petra Effenbergerová.

Autor: (jk)