Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • SAMK
  • Práce ve Slaném

Obyvatelům domu poškozeného požárem pomůže město Kladno

Úterý, 28. ledna 2020 07:30

Rada města v pondělí projednala stav domu v ulici Americká a situaci jeho obyvatel, který byl poškozen sobotním požárem. Příčinu šetří hasiči, technická závada na domě byla vyloučena. Čeká se na výsledky analýz statika, radnice řeší přímo s jednotlivými obyvateli možnosti náhradního bydlení. Rada rozhodla o okamžité pomoci obyvatelům a vyhlášení veřejné sbírky.

Obyvatelům domu poškozeného požárem pomůže město Kladno (Foto: KL)

 „Statik vydal zákaz vstupu do objektu a další rozhodnutí budou záviset na výsledcích analýz. Proběhne odběr vzorků betonu a na základě jeho výsledků bude rozhodnuto o dalším postupu. Není pravda, že bylo rozhodnuto o demolici části domu, vše bude záviset na výsledcích kontrol a konečné zprávě statika.  Našim cílem co nejdříve zahájit opravy domu a umožnit lidem vrátit do bytů, kde to bude možné a samozřejmě bezpečné,“ řekl primátor Dan Jiránek.

Instalatéři zjišťují stav vodovodní sítě a připravují soupis prací, které je třeba zahájit. Stejně tak postupují i elektrikáři, kteří ale s pracemi musí čekat na vyschnutí domu. Zprovoznění přívodu elektřiny bude klíčové pro návrat obyvatel do nezasažených bytů. Na místě jsou také zámečníci, kteří řeší zabezpečení jednotlivých bytů. Obnovena byla dodávka tepla.

Většina lidí nalezla zázemí u příbuzných a známých. V současné době o náhradní ubytování požádaly tři osoby a město jim je okamžitě zajistilo. Na místě hlídkuje 24 hodin denně policie a za jejího doprovodu si obyvatelé domu mohou ze svých bytů vzít osobní věci. Nejvíce poškozené tři byty jsou nepřístupné.

„Rada rozhodla, že volné byty v majetku města budou nabídnuty k případnému zajištění náhradního ubytování nejvíce potřebným obyvatelům poškozeného domu. V náhradních bytech budou evakuovaní platit jen symbolické nájemné jednu korunu. Intenzivně pracujeme na maximální koordinaci a urychlení prací, včetně jednání s pojišťovnami tak, aby se situace co nejdříve stabilizovala. Prioritou je především bezpečnost obyvatel,“ informoval Tomáš Kutil, statutární náměstek primátora.

Radní v pondělí také odsouhlasili okamžitou peněžitou podporu lidem ze třech nejvíce poškozených bytů ve výši 20 tisíc korun. Jedná se o byt, kde požár vznikl a byty přímo nad a pod ním. Vyhlášena bude i veřejná sbírka pořádána Statutárním městem Kladnem. Pokladnička se bude nacházet v Městském informačním centru a od 29. ledna by měl být zřízen i transparentní účet.

Bude uspořádán benefiční koncert, a to 16. února v Městském divadle Kladno, jehož výtěžek bude další finanční pomocí pro obyvatele domu poškozeného požárem. Mnozí kladenští hudebníci a divadelníci přislíbili účast bez nároku na honorář.

Materiální pomoc od veřejnosti bude koordinována městem. Úředníci shromažďují seznamy věcí, které evakuovaní opravdu potřebují a dárce s příjemcem přímo propojí.

Pokud máte k dispozici volné vybavení bytů – postele, matrace, rychlovarné konvice, nádobí, ledničky, pračky – v tuto chvíli se nejedná o oblečení – kontaktujte Magistrát města Kladna na těchto telefonních číslech: 312 604 268, 312 604 269, 312 604 270.

Již v sobotu byla zprovozněna informační linka 727 825 919 pro evakuované lidi z domu, kde získají aktuální informace.

Autor: Lucie Steinerová