Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Kladno se zaměří na zeleň, začne revitalizací Bukovky

Pátek, 17. ledna 2020 07:20

V Bukovce pod Kladenským zámkem začalo město s revitalizací zanedbaného sadu, který chce proměnit v příjemný a nízkoúdržbový kus přírody v srdci města. Radnice už má zpracovanou studii a v době vegetačního klidu provádí prvotní pročištění od náletových dřevin.

Kladno se zaměří na zeleň, začne revitalizací Bukovky (Foto: KL)

Nová podoba Bukovky bude do značné míry vycházet z konceptů, které radnice loni na jaře představila na setkání s občany v Podprůhonu. Cílem je vyčistit údolí od náletových dřevin, provést smysluplnou dosadbu a vytvořit nízkoúdržbovou přírodní oázu navazující na park Lesík u hřbitovů. První fáze prací probíhají už letos. Potrvají do března, kdy končí období vegetačního klidu. Pokračovat při tom bude příprava projektové dokumentace pro cesty, vodní plochy a podobně.

Pozornost město soustředí také do údolí Týneckého potoka navazující na Havlíčkovo náměstí a táhnoucí se kolem sportovních areálů přes drobné překážky k Hnidouskému hřbitovu, kde lesy přechází v pole. Připravovaná studie by měla ukázat, jak pracovat s potokem, výsadbami a jejich údržbou, navrhnout trasování cest, umístění laviček a dalšího mobiliáře, popřípadě hřiště. První zásahy vedoucí k zajištění dobré prostupnosti území plánuje město na letošní podzim či příští zimu.

Město též vyjednává s Lesy České republiky o výměně pozemků. Do svého vlastnictví chce získat cíp lesa v kročehlavském sídlišti, který místní znají jako Zabitý. Ten je díky své poloze ideální pro rekreační účely a měl by plnit především ekologickou funkci. Naopak se nehodí na hospodářskou činnost, kterou by Lesy České republiky mohly snáz provádět jinde.

Na směně pozemků bude město nadále pracovat a pokud se podaří uskutečnit, mohly by v Zabitém přibýt možnosti volnočasových aktivit zdejších obyvatel.

V neposlední řadě město chystá protažení Sítenského údolí až ke křižovatce u zimního stadionu na jednom konci a po trase bývalé Nučické dráhy chce zpřístupnit Panskou louku na konci druhém.

Autor: (jk)