Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Poplatky za svoz odpadu zvedli také v Buštěhradu, město podpoří kompostování

Středa, 15. ledna 2020 07:30

Podobně jako Kladeňáci si i obyvatelé Buštěhradu od letošního roku připlatí za svoz odpadu. Podle starostky Daniely Javorčekové město dosud dotovalo náklady na likvidaci odpadů až z 80 procent. Ti, kdo platí plnou sazbu, ročně zaplatí 950 korun – o rovnou stovku víc než dosud.

Poplatky za svoz odpadu zvedli také v Buštěhradu, město podpoří kompostování (Foto: KL)

Obyvatelé Buštěhradu platící plnou sazbu bude svoz odpadů v letošním roce stát rovných 950 korun. Poplatek zahrnuje čtrnáctidenní svoz a hnědou popelnici na bioodpad. Z analýzy, kterou si město nechalo vypracovat, vyplynulo, že právě bioodpad tvoří polovinu smíšeného odpadu. Proto Buštěhrad přistoupil k používání hnědých kontejnerů a zvýhodnění občanů, kteří mají kompostér nebo zahradní kompost. Ti platí ročně jen 750 korun. V minulém a předminulém roce rozdalo město zájemcům okolo tří set kompostérů, na něž dle slov starostky získalo dotaci bezmála 1,6 milionu korun.

Pro účely třídění odpadů město disponuje dvěma desítkami hnízd a jejich počet plánuje zvýšit zejména v nové zástavbě. Tuky a oleje mohou Buštěhradští odkládat na třech místech. Podle starostky Javorčekové se za posledních pět let morálka občanů v otázce třídění odpadů zlepšila, stejně tak se snížil počet neplatičů za svozy – těch je v současnosti okolo deseti procent.

Setrvalým a nelepšícím se problémem je ale nevyužití kapacity kontejnerů, do nichž lidé vyhazují například nesešlápnuté PET láhve či nerozložené lepenkové krabice. Pro zvýšení estetického dojmu chce město postupně kontejnery na tříděný odpad vhodně oplotit. O jejich zapuštění pod zem zatím neuvažuje.

Autor: (jk)