Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Výjezdů záchranářům loni přibylo, spousta jich přitom byla zbytečná

Úterý, 14. ledna 2020 07:20

Výjezdů k pacientům v loňském roce sice středočeským záchranářům podle ředitele Jiřího Knora přibylo, počet závažných případů se ale výrazně nemění. Přibývá však výjezdů k pohodlným pacientům, kteří nutí záchranku suplovat práci praktického lékaře.

Výjezdů záchranářům loni přibylo, spousta jich přitom byla zbytečná (Ilustrační foto: KL)

Jiří Knor, ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje, na tradičním setkání odborářů krajské záchranky uvedl, že se počet ošetřených pacientů v loňském roce vyšplhal až na 121 tisíc, což oproti roku 2018 značí nárůst o tři tisíce. Ještě výrazněji – o deset tisíc – meziročně stoupl počet samotných výjezdů. Denní průměr dosahuje 333 pacientů, jejichž počet je nejvyšší zejména během silvestrovských oslav nebo pálení čarodějnic.

Vážných a život ohrožujících zranění či náhlých změn zdravotního stavu, jako jsou například infarkt myokardu nebo mozková mrtvice, však výrazně nepřibývá. V loňském roce záchranáři oživovali přes tisíc osob s oběhovou zástavou. Úspěšní byli v 394 případech. Nejčastěji pomáhali pacientům s chronickými onemocněními, jejichž zdravotní stav se prudce zhoršil. Namnoze to byli senioři, a to nejen ze Středočeského kraje, neboť zejména v letních měsících obývá chatové oblasti ve středních Čechách mnoho starších lidí z Prahy.

Bohužel se záchranáři stále častěji setkávají s případy, k nimž by záchranka vůbec vyjíždět neměla. Mnozí lidé si ji ale zavolají v situacích, kdy by záležitost měli řešit se svým praktickým doktorem. Nadto někteří dokonce přiznávají, že sanitku volali proto, aby nemuseli řešit dopravu k doktorovi. Jiní naznačují, že na návštěvu ordinace v běžné pracovní době nemají čas a záchrannou službu zaměstnali proto, že nechtějí čekat na pohotovosti. Spoléhají na to, že když je přivezla záchranka, budou odbaveni přednostně.

Autor: (jk)