Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SAMK
 • Práce ve Slaném
 • Teplárna Kladno

Kladenští cyklisté měli veleúspěšnou sezonu, získali k padesátce medailí

Sobota, 11. ledna 2020 11:00

Kladenský cyklistický oddíl dětí a mládeže Velo Akademie čítá na konci třetího roku své existence 85 členů. Asi dvě třetiny z nich se účastní tréninků pravidelně a asi patnáctka nejaktivnějších se více méně pravidelně o víkendech účastní závodů. Inventura letošních úspěchů předčila všechna očekávání, děti z Kladna se v roce 2019 umístily osmačtyřicetkrát na stupních vítězů.

Kladenští cyklisté měli veleúspěšnou sezonu, získali k padesátce medailí (Foto: Archiv Velo Akademie)

Nejvyšších příček získaly sedmnáctky. Startovaly v Českém poháru, v celostátním seriálu Kolo pro život a v seriálech Peklo Severu, Plzeňský pohár, Pražský pohár, Bike Ranch Cup, Author Marathon Tour, Baby Bikers a mnoha jednotlivých závodech po celé republice.

„Dopátrat se všech výsledků bylo mimořádně těžké, protože klub zatím nemá technické ani finanční prostředky k tomu, aby účast na závodech zajistil. Vše je na rodičích, a tak nemáme ani dokonalý přehled o tom, kdo kde startoval a jak si vedl,“ vysvětluje jeden z trojice trenérů Velo Akademie Martin Raufer a dodává: „Přestože se na závody zatím nijak speciálně nepřipravujeme, někteří si vyloženě vedou skvěle. Jezdí nám spousta dětí s obrovským potenciálem, je radost sledovat jak se zlepšují hodinu od hodiny a s jakým nadšením trénují. Naším současným největším úkolem je krotit je i jejich rodiče a rozvíjet především jejich všestrannost. Tento rok už chceme děti podpořit na několika vybraných závodech a provést je trenérsky i závodními rituály. To bude asi největší změna pro rok 2020. Rádi ale jezdíme i s dětmi, které nemají vyloženě závodní ambice a jen prostě chtějí jezdit na kole. Naučíme jezdit na kole každého.“

Cyklisté Velo Akademie, ale jenom nešlapou na kole, účastní se i závodů v běhu, dětském gladiatoru, veslařském triatlonu, na pumptracku a podobně. „Nechceme je přetížit, na speciální cyklistický trénink je spousta času, a bát se, že nám utečou, že se jím zalíbí třeba veslování, to by bylo krátkozraké, to není náš styl. Klidně jim ukážeme i základy jiných sportů, například Miners nám udělali ukázkové hodiny baseballu, v zimě jsme byli na bruslích a přes zimu se dvakrát týdně pouštíme v tělocvičně úplně do všeho, včetně míčových sportů a gymnastiky,“ popisuje tréninkovou náplň mladých kladenských cyklistů jejich trenér.

O většinu medailí roku 2019 se podělili Jindra, Lucka, Kamča, Pája, Elda, Karlos, Jirka, Jáchym, Honza, Amálka, Štěpán, Rozárka, Karolína a po jedné či dvou medailích vybojovala další desítka dětí.

Cyklistika má v Kladně velkou tradici, ale ta byla poslední desetiletí poněkud přerušená. Fungovaly tu oddíly Lokomotiva a Sparta Doly, které připravily řadu skvělých cyklistů i pro tehdejší československou reprezentaci. Kladno bývalo také dějištěm velkého mezinárodního etapového závodu Lidice – Pohár deníku Svoboda. Zájem o ježdění na kole tu je značný, jen v kategorii do dvanácti let se v květnu sešlo na startu závodů na 200 kladenských dětí. „Máme ambici časem vrátit do Kladna velký cyklistický podnik. Jsme ale na začátku. Prioritou jsou pro nás děti, jejich rozvoj, spokojenost a vztah k pohybu i kolu. A když někdo bude mít vrcholové ambice, jsme připraveni dovést ho úplně nejvýš,“ říkají trenéři Velo Akademie na prahu nové sezony. 

Autor: (red)  1. sport

  Rytíři si v Příbrami poradili s Jihlavou a přípravu začali vítězně

 2. sport

  Kanonýři mají prvního z dvojice brankářů, přichází Marek Macík

 3. zprávy

  Buštěhradskou mateřskou školu bude moci díky přístavbě navštěvovat více dětí

 4. zprávy

  V Kladně se opravuje další most, tentokrát v ulici Dukelských hrdinů

 5. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Zámek Lány

 6. zprávy

  Šest mýtů o šesti kladenských věžácích – část 5

 7. krimi

  Za dva dny odhalili kladenští strážníci 4 muže hledané policií

 8. zprávy

  Kladno má svůj městský znak už 460 let

 9. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Zámek Nižbor

 10. zprávy

  V pondělí začala oprava silnice I/7 podél Slaného

 11. zprávy

  Navrhněte občany města Slaný na ocenění

 12. zprávy

  Bezpečně nejen na kladenských silnicích: Kolo je vhodný dopravní prostředek

 13. zprávy

  V galerii Kladenského zámku bude multimediální výstava Zahrada 2

 14. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Buštěhradské muzeum Oty Pavla

 15. krimi

  Park Trilobit v Rabasovce posloužil výtržníkům jako boxerský ring

 16. sport

  Předextraligová tour nebude jen o hokeji: V Berouně i Příbrami bohatý program ve fanzoně!

 17. zprávy

  Martina Březinová z Velké Dobré uspěla na evropské zmrzlinářské soutěži

 18. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Oslí stezka

 19. krimi

  Perspektivní zaměstnání: Policista ve Středočeském kraji

 20. krimi

  Kladenští strážníci vypátrali pachatele, který se chtěl vloupat do tetovacího salónu