Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Prvními mláďaty roku 2020 jsou v Zooparku Zájezd chameleoni Elliotovi

Čtvrtek, 9. ledna 2020 07:00

Chovatelům v Zooparku Zájezd se podařilo odchovat mláďata dalšího druhu chameleona – tentokrát chameleona Elliotova. Ve středu 1. ledna čekalo na chovatele v pavilonu terárií příjemné překvapení. Samici chameleona Elliotova  (Trioceros ellioti) se podařilo úspěšně odrodit13 mláďat.

Prvními mláďaty roku 2020 jsou v ZOO parku Zájezd chameleoni Elliotovi (Foto: Jiří Marek ml.)

„Tito chameleoni jsou díky svému původu vejcoživorodí. To znamená, že nesnáší vejce jako některé jiné druhy ještěrů, ale nechávají je inkubovat uvnitř vlastního těla, kde je samozřejmě tepelně stálejší prostředí než v okolní přírodě. Poté se mláďata rodí ještě ve vaječných obalech, které se pak protrhají o vegetaci,“ uvádí Jiří Marek mladší, kurátor chovu zvířat v Zooparku Zájezd.

Tento druh chameleon a dorůstá délky kolem 15 centimetrů. Obývá horské oblasti východní Afriky ve výškách mezi 800 –1800 metrů nad mořem. Díky vejcoživorodosti si tak zajišťují lepší podmínky inkubace vajec, která by mohla jinak ve vnějším prostředí prochladnout a zastavit svůj vývoj. „Březost u tohoto druhu trvá přibližně čtyři měsíce. Máme velkou radost, že se podařilo tyto chameleony opět odchovat,“ dodává kurátor.

Chameleoni Elliotovi jsou tak první mláďata, která se v Zooparku Zájezd v roce 2020 narodila. Prozatím budou v odchovných teráriích v zázemí a časem se některá z nich dostanou i do expozice. Zoopark Zájezd disponuje největší veřejně dostupnou druhovou kolekcí chameleonů na světě. V současnosti chová 22 druhů, z nichž mnohé úspěšně rozmnožuje. Kromě chameleonů v této malé soukromé zoo najdete i pět druhů lemurů, unikátní expozice jihoamerických pěvců, dětskou zoo s kozami kamerunskými či obrovským plemenem králíků v expozici Ušákov.

Brány zoo jsou veřejnosti otevřeny i v zimě, a to od 10:00 do 16:00.

Autor: Daniel Koleška