Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Poslední kladenská válečná veteránka oslavila 94. narozeniny

Středa, 8. ledna 2020 07:20

Úctyhodné narozeniny oslavila poslední kladenská válečná veteránka. Paní Olze Mauelové přišel k 94. narozeninám pogratulovat i primátor Dan Jiránek.

Poslední kladenská válečná veteránka oslavila 94. Narozeniny (Foto: MMK)

Rodačka z Ukrajiny se v průběhu druhé světové války aktivně zapojila do odboje. Spolupracovala se několika partyzánskými skupinami jako průzkumnice a spojka. Spolubojovníci si velmi vážili jejího mistrného a konspirativního sbírání cenných zpráv a jejich předávání štábům partyzánských oddílů. Zúčastnila se bojů o osvobození měst Ostrog, Rovno, Luck, Vladimír-Volyňský a Kovel. Za své protinacistické činy získala mnohá ocenění.

Olga si dodnes dobře vybavuje nebezpečné situace v partyzánském oddíle, napřílad když se v lese ukrývali v jámě před palbou střel a měli štěstí, že přežili.  „Při jedné akci bylo po kolena sněhu. Dle zpráv průzkumné hlídky nic nehrozilo, když jsme ale vjeli na saních taženými koňmi do vesnice, začali Němci, asi nějaká hlídka, střílet. Rychle jsme koně otočili směrem k lesu, naštěstí nikdo nebyl zraněn,“ vzpomíná paní Olga.

Po skončení války v roce 1947 i s rodinou emigrovala do České republiky, kde se i usadila. Prvním jejím bydlištěm se staly Kladruby u Stříbra, kde pracovala v textilní továrně. Důchod se potom společně se svým manželem rozhodla prožít v Kladně.

Ke krásným čtyřiadevadesátým narozeninám jí přišel osobně poblahopřát i kladenský primátor Dan Jiránek.

Poslední kladenská válečná veteránka oslavila 94. Narozeniny (Foto: MMK)
Poslední kladenská válečná veteránka oslavila 94. Narozeniny (Foto: MMK)

Autor: (kh)