Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Polskem se šíří ptačí chřipka, veterináři varují před rizikem přenosu na domácí chovy

Středa, 8. ledna 2020 07:50

V sousedním Polsku se vyskytla dvě nová ohniska ptačí chřipky. Veterináři varují před zvýšeným rizikem přenosu choroby na domácí chovy. Chovatelé musí zabránit zejména tomu, aby volně žijící ptáci kontaminovali jejich drůbež, krmivo či napájecí vodu.

Ilustrační foto: KL

Poté, co se v Polsku v minulém týdnu nákaza rozšířila po pěti farmách, varují tuzemští veterináři před rizikem přenosu na domácí chovy. Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana je nutné, aby chovatelé zamezili kontaktu volně žijících ptáků s drůbeží, krmivem nebo napájecí vodou. Měli by zasíťovat nebo zastřešit výběhy a krmení předkládat pod přístřešek. Ústřední ředitel veterinářů Zbyněk Semerád podotýká, že je nezbytné sledovat zdraví chované drůbeže a vše podezřelé, jako jsou úhyny zvířat, snížení příjmu potravy nebo pokles snášky hlásit krajským či soukromým veterinářům.

Další opatření podle veterinářů spočívají v zákazu vstupu nepovolaných osob do hal, dodržování zoohygienických zásad v chovu, jednorázovém naskladňování a vyskladňování turnusů, aktivaci dezinfekčních rohoží před vstupy do jednotlivých hal a vjezdů na farmu.

Nákaza v Polsku zasáhla už desetitisíce zvířat. V České republice se ptačí chřipka objevila po deseti letech v roce 2017 a zasáhla řadu dalších evropských zemí. Vynutila si utracení milionů kusů drůbeže, v tuzemských chovech bylo vybito na 98 tisíc ptáků. Přenos viru H5N8 na člověka nebyl prokázán.

Autor: (jk)