Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Zatajení nálezu cizího majetku je trestné, varují policisté

Středa, 1. ledna 2020 09:00

Všechno někomu patří. Pokud si přivlastníte peněženku zapomenutou na sedadle v autobuse, není to o nic menší přečin, než když ji majiteli vytáhnete přímo z kapsy. Policisté opakovaně varují, že i zatajení nálezu je trestné. Přestože mnozí lidé cizí věci majitelům vrátí, najdou se i tací, kteří nic vracet nehodlají.

Zatajení nálezu cizího majetku je trestné, varují policisté (Ilustrační foto: KL)

Stalo se to už skoro každému. Telefon, peněženka, klíče, cokoliv. Stačí chvilka nepozornosti nebo děravá kapsa a pak už je jen otázkou času, kdy zjistíte, že vám něco chybí. V lepším případě přesně víte, kde jste mohli věci vytratit, v horším marně pátráte v paměti a tušíte, že se to mohlo stát kdekoliv. Doufáte, že váš majetek najde člověk čistých úmyslů, který jej odevzdá na policii, informační centrum dopravce nebo se vás třeba sám pokusí kontaktovat, aby vám věci předal. Ne vždycky se tak stane.

Své o tom ví i žena, která v autobuse městské hromadné dopravy mezi zastávkami u Meisnerů a Divadlo v sobotu 28. prosince před devátou hodinou ranní vytrousila peněženku. Že jí v kapse chybí, zjistila, až když vystoupila a autobus pokračoval v jízdě. V peněžence měla průkazku a hotovost. Škodu vyčíslila na víc než 16 tisíc korun.

Policisté případ prošetřují jako podezření z trestného činu zatajení věci, za což pachatelům hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.

„Kdo si přisvojí cizí věc nebo jinou majetkovou hodnotu nikoli nepatrné hodnoty, která se dostala do jeho moci nálezem, omylem nebo jinak bez přivolení osoby oprávněné, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti,“ cituje policejní mluvčí Jana Šteinerová trestní zákoník.

Autor: (jk)