Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Dobrovolnické centrum Kladno představuje programy pomoci: Pět P

Středa, 1. ledna 2020 10:00

Pět P je volnočasový program postavený na principu dobrovolného vztahu mezi dítětem a dospělým dobrovolníkem. Zkratka názvu Pět P určuje hlavní činnosti v programu: Podporu, Přátelství, Péči, Pomoc a Prevenci.

Foto: Dobrovolnické centrum Kladno

Základní náplní programu je aktivní a smysluplné trávení volného času dvojice. Dobrovolník se stává pro dítě velkým kamarádem a pomáhá mu v jeho složitější životní situaci. Dvojice se setkává jedno odpoledne v týdnu a provozuje spolu různé aktivity podle domluvy obou stran. Hrají spolu hry, jdou se projít, povídají si nebo navštíví nějaké sportovní či kulturní zařízení. Často dětem dobrovolníci udělají radost nějakou nenáročnou aktivitou, která je pro ostatní děti normální. K setkávání může dvojice také využívat klubovnu Dobrovolnického centra, která je vybavena společenskými hrami, potřebami k výtvarné činnosti, mohou si zde v klidu povídat, číst nebo pracovat s počítačem. Dvojice z programu se také pravidelně jednou za dva měsíce setkávají při společných akcích.

Program Pět P funguje v USA již přes 100 let jako program „Big brother, Big sister“. V České republice běží od roku 1996, jako transformovaný program Pět P. Ten začal pod Dobrovolnickým centrem Kladno, z. s. fungovat od roku 2007 a od stejné doby je registrovaný u Ministerstva práce a sociálních věcí jako sociální služba – sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi.

Cílovými skupinami programu Pět P jsou děti od šesti do 15 let – „Malý Pětpéťáček“ a jejich rodiny, které pocházejí ze sociálně, ekonomicky, kulturně i jinak znevýhodněného prostředí. Cílovou skupinou jsou tedy všechny děti a jejich rodiny, kterým hrozí sociální vyloučení.

Dobrovolník Pět P – Velký Pětpéťák může být člověk, kterému je 18 let a výše, je trestně bezúhonný, má vztah k práci s dětmi a nemá strach pracovat s dětmi a jejich rodinami, které pocházejí z více či méně odlišného prostředí.

Proč být dobrovolník v Pět P? Pomůžete dítěti, které to potřebuje, a stanete se jeho kamarádem. Seznámíte se s dalšími zajímavými lidmi, budete mít nové zážitky a zkušenosti. Strávíte minimálně jedno odpoledne v týdnu aktivně a smysluplně. Při společných akcích navštívíte různá zajímavá místa. Dobrovolníci jsou odborně vycvičeni a vedeni koordinátorkou programu. Pravidelně se můžete účastnit supervizí a odborných seminářů na různá témata. Účast v programu se vám může hodit jako praxe na vysoké škole či při zaměstnání.

Více informací o programu vám ráda poskytne koordinátorka programu Pět P Monika Macáková, tel.: +420 604 440 724, e-mail: macakova@dckladno.cz.

Autor: Monika Macáková