Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Kontaktních míst pro seniory a handicapované v kraji přibude

Pondělí, 30. prosince 2019 09:00

Ve Středočeském kraji přibudou takzvané POSEZy – kontaktní místa pro seniory a handicapované. V současnosti jich je pět, šesté se v novém roce otevře v Říčanech a výhledově se počítá i s dalšími. V úvahu přichází i Kladno.

Kontaktních míst pro seniory a handicapované v kraji přibude (Foto: KL)

POSEZ poskytuje potřebným lokální informační a koordinační servis v sociální péči, nabízí například vzdělávací aktivity, cvičení pro seniory a další aktivity. Středočeský kraj chce tato kontaktní střediska rozmístit rovnoměrně po celém území, a to zejména v městech s rozšířenou působností, aby projekt sloužil co největšímu počtu lidí.

V regionu dosud fungují POSEZy v Poděbradech, Novém Strašecí, Slaném, Mladé Boleslavi a v Benešově, nové kontaktní místo vzniká v Říčanech. Podle krajské mluvčí Heleny Frintové pak jako další pro vznik těchto center připadají v úvahu například Kladno, Beroun nebo Mělník.

Na příští rok je z krajského rozpočtu na financování POSEZů vyčleněno dva a půl milionu korun, každému kontaktnímu místu kraj platí 60 procent provozních nákladů, avšak nanejvýš 300 tisíc ročně. Dalším zdrojem financí jsou pak města. Například v Novém Strašecí, kde službu využívají desítky seniorů a jejich počet stále roste, město ročně přispívá 40 tisíc korun.

Mluvčí Helena Frintová považuje za největší přínosy projektu to, že kombinuje všechny zamýšlené aktivity v jednom kontaktním bezbariérovém místě, kde zájemci dostanou požadovanou pomoc nebo podporu. Výhodou je i možnost přizpůsobení každého z POSEZů potřebám místních seniorů a handicapovaných.

Autor: (jk)