Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Kladenská matrika letos hlásí rekordní počet registrovaných párů

Pondělí, 30. prosince 2019 08:30

Kladenský magistrát v letošním roce eviduje už více než čtyři desítky nově uzavřených registrovaných partnerství a ačkoliv počet dosud není konečný, už teď je jasné, že je rekordní. Dosud nejvíce registrací zapsala matrikářka v roce 2018 – tehdy jich bylo 37.

Kladenská matrika letos hlásí rekordní počet registrovaných párů (Foto: MMK)

Za více než deset let existence registrovaného partnerství se společnost i rodiny jednotlivých párů stejného pohlaví staly obeznámenějšími a tolerantnějšími. Snad i proto počet nově registrovaných párů rok od roku stoupá. Kladenský magistrát jich dosud nejvíce, celkem 37, evidoval v roce 2018. V právě končícím roce jich k 25. listopadu zapsal už 44, přičemž nejde o konečný údaj.

Kladenský úřad je pověřený registrací párů pro celé střední Čechy. Celkově od roku 2006, kdy lze v České republice registrované partnerství uzavřít, v Kladně zaregistrovali na 350 párů. V roce 2006 proběhlo 26 obřadů, potom zájem trochu klesal, až se v roce 2014 navýšil na 24 registrací a od té doby konstantně stoupal až na více než čtyři desítky registrací v letošním roce.

Rozdíl mezi klasickým svatebním a registračním obřadem je, že při vstupu do partnerství se matrikářka musí páru nejprve otázat, kdo z nich řekne jako první své „ano“ – v případě svatby je to automaticky muž. Ve svatebním páru mohou být oba cizinci, zatímco v případě registrace páru stejného pohlaví musí jeden z dvojice vlastnit české občanství.

Autor: (jk)