Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Kanonýr Marek Pixa. Snajpr, který umí i sto gólů za sezonu

Sobota, 28. prosince 2019 10:30

Je mu dvacet a už má čtyři mistrovské tituly, tři z juniorské extraligy a jeden dorostenecký. Marek Pixa patří k výjimečné partě mladíků, kterou v posledních letech vychoval střešovický Tatran a která si podmanila tuzemský mládežnický florbal. Teď už tu druhým rokem nakukuje do superligového áčka, v minulé sezoně dokonce dal v nejvyšší soutěži deset branek, ale aby nabral větší herní zkušenosti, přijal nabídku na střídavé starty u prvoligových Kanonýrů. A vede si tady výborně – hraje v první lajně a po Filipu Ullmannovi je s 13 brankami druhým nejlepším střelcem týmu.
Marek Pixa (Foto: Kanonýři Kladno)
 

„Líbí se mi Markův přístup, je ohromně pozitivní. A líbí se mi, jak se dokázal ztotožnit s týmovými cíli. Že i když se jemu individuálně nedaří, je znát, jakou má radost, když se prosazuje mužstvo. Toho si ohromně vážím. Dokáže velice dobře reagovat na zpětnou vazbu, ale pořád je to mladý hráč, který se potřebuje vyhrát,“ říká o něm kouč Kanonýrů Jan Pazdera.

A i sám Pixa si pochvaluje, že za Kladno pravidelně nastupuje. „Mám hodně prostoru na hřišti. Líbí se mi týmové pojetí hry i parta, která tu je.“ Samozřejmě to, že je členem dvou celků, „žere“ čas. Pixa trénuje i pětkrát týdně, o víkendu nastupuje za Kladno i Tatran, byť tam rozhodně nemá tolik prostoru jako u Kanonýrů. Milan Fridrich, trenér Střešovic, je s Janem Pazderou v pravidelném kontaktu a rozebírají Pixův posun i to, kde a jak se daný týden bude připravovat.

Je jasné, že Pixův sen je se v Tatranu prosadit. Hraje tu od šesti let, odmala zblízka viděl místní legendy a jako malý capart byl unešený ze hry bouřliváka Michala Jedličky, který ze „všeho trefil všechno“. „A to je přesně můj styl, to mě baví,“ směje se.

Pixa je skutečně florbalový snajpr. Třeba před dvěma lety, když hrával juniorskou KB ligu a ještě nastupoval v „pralese“ za Střešovice C, dal v 52 zápasech 102 branek. V juniorce zase vytvořil rekord, když v jediném utkání nastřílel šest branek a na dalších pět přihrál. „Tehdy jsem měl nájezd na chřipku. Nastupoval jsem s horečkou 37,5 a po třech střídáních mi trenér Jirka Jakoubek řekl, že jestli nezačnu běhat, tak mě posadí. Že je to hrozné,“ vzpomíná Pixa na duel proti Mladé Boleslavi, který Tatran vyhrál 22:4.

A nezapomněl na něj ani kouč Pazdera, který tehdy v Boleslavi působil, byť o kategorii výš u mužů. Když v létě Pixu ke střídavým startům lanařil, hned mu jeho počin připomínal. „To pro mě bylo pozitivní, že kouč o mně ví, co jsem dřív hrál a dělal,“ potěšilo útočníka.

Ten se v Kladně potkal i se starými známými ze Střešovic – Filipem Ullmannem, Tomášem Svačinkou či Oskarem Blahou. A kvůli nim taky ostříhal kadeře, se kterými na začátku sezony nastupoval. „Už mě vlasy trošku štvaly. Ráno jsem vstával, měl je všude. A do toho do mě kluci hustili, že vypadám hrozně, že mám mít hezký účes,“ směje se.

Tak ať mu to s hezkou frizúrou pálí dál.

Autor: Robert Sára