Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Nachlazení, nebo chřipka? Naučme se je rozlišovat

Pátek, 27. prosince 2019 08:00

Zimní měsíce jsou obdobím, kdy narůstá počet onemocnění dýchacích cest. Mnoho lidí však stále zaměňuje chřipku s nachlazením. Rozeznat jedno od druhého je ale důležité. Zatímco při nachlazení se můžete cítit pár dní hůře, chřipka vás může vyřadit až na několik týdnů. Navíc se k ní mohou přidat také komplikace, jako je zápal plic, zánět dutin, zánět středního ucha nebo průdušek. Ty mohou vzniknout i na základě toho, že se chřipka už od počátku pořádně nevyleží.

Nachlazení, nebo chřipka? Naučme se je rozlišovat (Foto: Zdroj – pixapay)

Rozdíl je v příznacích i v léčbě

Zatímco u běžného nachlazení převažuje bolest v krku, rýma, kýchaní a občas jen mírně zvýšená teplota, u chřipky je typická vysoká teplota i přes 39 °C doprovázená zimnicí a třesavkou, výrazná bolest hlavy, kloubů a suchý, dráždivý až vyčerpávající kašel. Na žádné z těchto onemocnění nezabírají antibiotika, neboť se jedná o infekce virového původu.

Nachlazení má lehčí a kratší průběh

U nachlazení si v naprosté většině případů vystačíme s volně prodejnými léky a vitaminovými doplňky. Vhodné jsou bylinné čaje, zvýšený přísun vitaminu C, dostatečný pitný režim, na bolesti v krku pak různé desinfekční a protizánětlivé pastilky a spreje. Samozřejmostí je klidový režim. Při takovém postupu onemocnění odezní během několika dní a je možné se plně navrátit k aktivnímu životu.

Chřipka se nedá přechodit, pozor na komplikace

Chřipka je onemocnění výrazně závažnější a její léčba je proto delší a složitější. Horečka sice obvykle klesá již během tří dnů, přetrvává však kašel a výrazná únava může trvat až několik týdnů. Nezřídka je nutné i nasazení antivirotik, v případě doprovodné bakteriální infekce pak také antibiotik. Chřipka je onemocnění vysoce infekční, které se velice snadno přenáší. Proto je třeba v době jejího zvýšeného výskytu dbát hygienických a preventivních opatření. Mezi ty patří aktivní pohyb, otužování, pestrá strava s dostatečným přísunem vitamínů, časté mytí rukou teplou vodou a mýdlem, pravidelné větrání místnosti a používání jednorázových kapesníků. Velmi účinnou prevencí je také očkování. Pokud se projeví příznaky chřipky, je vždy vhodné navštívit svého praktického lékaře. Chřipka je totiž na rozdíl od nachlazení onemocnění poměrně závažné a není radno jej podceňovat.

Následující tabulka vám pomůže určit váš stav

HLAVNÍ ROZDÍLY NACHLAZENÍ CHŘIPKA
Horečka vzácně 39° – 40° C
Bolest hlavy zřídka výrazná
Kašel mírný vyčerpávající
Bolest kloubů mírná velmi výrazná
Únava mírná výrazná 2 – 3 týdny
Komplikace méně závažné až život ohrožující
Léčba jednoduchá, krátkodobá dlouhodobá

Autor: Hana Plačková