Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SAMK
 • Práce ve Slaném
 • Teplárna Kladno

Jdeme po správné cestě, říká šéf Kanonýrů Zdeněk Jirák

Čtvrtek, 26. prosince 2019 09:30

Vánoční svátky a konec roku nejsou jen o dárcích, ale jsou i časem ohlédnutí a rekapitulace. A rok 2019 byl u Kanonýrů plný velkých změn, restartu i příchodu nových tváří. Jak se velká proměna klubu zatím daří? V čem je nutné přidat? A posílí ještě A-tým? I o tom mluvil pro zápasový bulletin TO JE TO MĚSTO! předseda Kanonýrů Zdeněk Jirák.
Jdeme po správné cestě, říká šéf Kanonýrů Zdeněk Jirák (Foto: Kanonýři Kladno)

Jaký tedy byl rok 2019?

Náročný, protože klub prošel a pořád prochází ve sportovní i organizační stránce značnými změnami. Děje se spousta věcí. A každá změna samozřejmě bolí. My si uvědomujeme, že ne všechny sportovní i organizační výsledky jsou perfektní, nicméně jsme přesvědčení, že jdeme správnou cestou. A že neúspěšné věci jsou jen určitým zaškobrtnutím, které na cestě potká každého. I proto bych chtěl teď moc poděkovat všem členům a příznivcům, že nám na této cestě pomáhají a podporují nás, abychom mohli klub dělat lepší.

Co hlavního se podařilo?

Znovu nabudit samotný klub. Udělali jsme rebranding, mnohem víc než dřív Kanonýři rezonují ve městě a okolí.Vydařily se nám nábory dětí, takže přípravku musíme posilovat o další trenéry a tréninky. Jde o výrazný nárůst a s tím jsme maximálně spokojení. Ale nejde nám jen o kvantitu, s vyšším počtem dětí totiž souvisí i kvalita. U náborů se posouváme do nižších ročníků, takže už k nám jdou děti, pro které jsme první volbou. Máme Kanonýrskou školičku pro pěti a šestileté děti, už tedy nepřicházejí deseti či dvanáctileté děti, pro které jsme volnočasovou aktivitou, ale posouvá se to k ryzímu sportu. To je důležitý trend.

Zároveň máte dobrou pověst u vedení města, že?

Ano, je tu velmi pozitivní odezva. Kanonýři se ovšem stávají nejen důležitou organizací pro společnosti z veřejného sektoru, ale vnímám to stejné i od partnerů ze soukromé sféry. Třeba společnost Pro-Doma považuje kladenský trh za zásadní a spojení s Kanonýry je pro ni zajímavé, protože může být oproti své konkurenci víc vědět. Partneři vnímají velmi pozitivně aktuální marketingovou tvář Kanonýrů.

 S tím souvisí i návštěvnost. Máte nejvyšší domácí průměr z celé 1. ligy (302 diváků) a mezi všemi tuzemskými kluby vám patří sedmá příčka.

To nám dělá ohromnou radost. Teď jsme si vyhodnocovali čísla, z nichž vzešlo, že i když jsme tři sezony strávili v superlize, tak teď máme nejvyšší návštěvnost – a to poměrně bezkonkurenčně – v historii Kanonýrů. Daří se nám aktivace vlastních členů. Těší nás, že přicházejí i lidi mimo klub, kteří jsou vysloveně fanoušci. Ale samozřejmě bychom byli rádi, aby návštěvnost byla ještě vyšší a víme, že potenciál tam je. I proto před play off chystáme „druhý marketingový vodotrysk“ a doufáme, že čísla zase udělají skok výš.

Zatím jsme se chválili. Co ale věci, které se nepovedly?

Ti, kteří nás pozorují, vědí, že změny v klubu jsou spojené se změnami personálními. Někteří lidé nezvládli své pozice, případně tlak, který na ně byl vyvíjen. Nebo prostě nechtěli jít tou cestou, po které chceme kráčet my. Mnohdy ty změny byly na náš popud. Takže si určitě přeji, aby rok 2020 byl z pohledu personální politiky stabilnější a my se věnovali rozvoji lidí, kteří u nás jsou. Abych byl konkrétnější, tak bychom si určitě představovali lepší produkci samotných utkání A-týmu. Představovali bychom si širší kádr áčka, aby víc hráčů chtělo akceptovat náš náročnější a profesionálnější styl, kterému věříme. A který je pro budoucnost nezbytný. To nás nutí, abychom byli dál aktivní na hráčském trhu. Na druhou stranu víme, že každá změna vyžaduje určitou trpělivost s chybami, které na zpočátku přicházejí.

Hráčský trh se uzavírá 15. ledna. Přijdou nějaké posily?

Aktivní chceme být a doufáme, že minimálně na dvou pozicích by se nám posílení kádru mělo povést. 

Zároveň ale momentálně nehrají ruští florbalisté – Sergej Grebenščikov a Alexandr Trofimov. Jaká je u nich situace?

Sergejovi skončilo turistické vízum a my zvažovali jeho budoucnost. Vzhledem k tomu, že se nedokázal prosadit do základního kádru, ani jsme nevnímali, že by se v našem prostředí úplně etabloval, tak jsme se s ním rozloučili. To Alex by se měl na přelomu ledna a února do týmu vrátit a věříme, že pro nás bude posilou pro play off. Velké změny v kádru naopak otevřeli dveře do A-týmu mladým odchovancům, což jste si před sezonou přáli. Byť

jejich počet vás asi překvapuje, že?

Ano, ale je to pozitivní faktor. Tím, že odešli hráči, kteří tomu nechtěli dávat tolik, dostali příležitost naši odchovanci. Každý se s tím vyrovnává jinak a asi se všichni shodneme, že pokrok, který udělal například Matěj Stůj, je ohromný. Chytil svou šanci za pačesy. Zároveň jsou to ale kluci, kteří ještě nedávno hráli jen 2. ligu juniorů, takže je to pro ně první zkušenost s elitním florbalem. A ne každý bude schopen obstát. Ovšem s výhledem na další sezony vidíme, že máme několik hráčů v krajských výběrech, juniorské reprezentaci. Takže věříme, že budoucnost je světlá.

Jak byste zhodnotil dosavadní výsledky A-týmu?

Povedl se nám Pohár Českého florbalu, kde jsme dokázali postoupit do fáze, do které jsme si přáli. A až ve čtvrtfinále důstojně prohráli s Mladou Boleslaví, top českým klubem. V poháru jsme porazili dva kluby ze superligy, což může pro nás být kvalitní příprava pro klíčovou fázi play off 1. ligy. Není pochyb, že tam směřujeme a nejspíš i do první čtyřky, takže minimální cíle pro základní část budou splněné a čtvrtfinále budeme zahajovat doma. Ale jsme ambicioznější, takže prohra na půdě posledního celku je špatná, zbytečná a musíme to napravit v dalších utkáních. Především po Novém roce nás čeká před play off spousta těžkých utkání – máme doma Karlovy Vary, budeme hrát v Chomutově, Znojmě, Brně. Čekají nás tedy týmy, které budou mít ambice na semifinále, což bude skvělý test na play off. O to víc je škoda, že jsme tu pozici teď zhoršili, když jsme zbytečně prohráli na půdě posledního.

Dovolte, abych vás teď coby šéfa oddílu požádal o pár vánočních slov.

Chtěl bych popřát všem Kanonýrům krásné Vánoce, spoustu nejen florbalových dárků od Ježíška a vše nejlepší do nového roku 2020. Věřím, že v něm společně zažijeme spoustu příjemně stráveného času v našem klubu.

Autor: Robert Sára 1. sport

  Rytíři si v Příbrami poradili s Jihlavou a přípravu začali vítězně

 2. sport

  Kanonýři mají prvního z dvojice brankářů, přichází Marek Macík

 3. zprávy

  Buštěhradskou mateřskou školu bude moci díky přístavbě navštěvovat více dětí

 4. zprávy

  V Kladně se opravuje další most, tentokrát v ulici Dukelských hrdinů

 5. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Zámek Lány

 6. zprávy

  Šest mýtů o šesti kladenských věžácích – část 5

 7. krimi

  Za dva dny odhalili kladenští strážníci 4 muže hledané policií

 8. zprávy

  Kladno má svůj městský znak už 460 let

 9. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Zámek Nižbor

 10. zprávy

  V pondělí začala oprava silnice I/7 podél Slaného

 11. zprávy

  Navrhněte občany města Slaný na ocenění

 12. zprávy

  Bezpečně nejen na kladenských silnicích: Kolo je vhodný dopravní prostředek

 13. zprávy

  V galerii Kladenského zámku bude multimediální výstava Zahrada 2

 14. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Buštěhradské muzeum Oty Pavla

 15. krimi

  Park Trilobit v Rabasovce posloužil výtržníkům jako boxerský ring

 16. sport

  Předextraligová tour nebude jen o hokeji: V Berouně i Příbrami bohatý program ve fanzoně!

 17. zprávy

  Martina Březinová z Velké Dobré uspěla na evropské zmrzlinářské soutěži

 18. pozvánka

  Tip na výlet na Kladensku a Slánsku: Oslí stezka

 19. krimi

  Perspektivní zaměstnání: Policista ve Středočeském kraji

 20. krimi

  Kladenští strážníci vypátrali pachatele, který se chtěl vloupat do tetovacího salónu