Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Teplárna Kladno

Budova kladenského nádraží zůstane stát. Podaří se zachránit i Ostrovec?

Pondělí, 23. prosince 2019 07:50

V souvislosti s blížící se modernizací železniční trati Kladno – Praha pracovala Správa železniční dopravní cesty s variantou demolice historické budovy na kladenském hlavním nádraží a jejím nahrazením skromnější moderní stavbou. Proti tomuto scénáři se ale postavilo město. Teď občané bojují o zachování nádražní budovy na Ostrovci.

Budova kladenského nádraží zůstane stát. Podaří se zachránit i Ostrovec? (Foto: KL)

„V plánech přestavby kladenského nádraží se počítalo s demolicí stávající nádražní budovy. Místo ní měla vzniknout unifikovaná krabice na prodej lístků,“ potvrzuje kladenský radní pro dopravu, rozvoj a územní plánování Lukáš Hanes.

Černý scénář ale město odvrátilo. Vyjednalo záchranu budovy z druhé poloviny 19. století, která namísto demolice projde opravou. Jak upozorňuje Hanes, Kladno je na historické stavby spíše skromné a nádražní budova je jednou z mála, které se z předminulého století dochovaly. Postavena byla v roce 1873 podle návrhu inženýra Josefa Chvály a v roce 1900 byla rozšířena zdařilou přístavbou restaurace. Tehdy stálo nádraží uprostřed lesů, daleko za městem, a proto spojení s civilizací zajišťovaly omnibusy a drožky. Dnes je nádraží v docházkové vzdálenosti větší části obyvatel kročehlavského sídliště – nejlidnatější lokality ve městě.

Boj o holé přežití teď čeká jinou ze starých nádražních budov, jichž se modernizace železniční trati týká. K zemi má jít budova nádraží Kladno-Ostrovec. O její záchranu se pokouší zastupitelka Anna Gamanová, která už pro tyto účely iniciovala petici za zachování budovy, kterou dosud podepsalo na 170 lidí.

„Protože si myslím, že budova má svou historickou i symbolickou hodnotu, rozhodla jsem se podpořit její záchranu a nalezení nové perspektivy. Rada města zachování budovy v květnu 2019 spolu s dalšími požadavky na podobu modernizace zachování budovy podpořila. Z pohledu investora je ale do budoucna potřeba mít jasno, k čemu bude dům sloužit,“ vysvětluje Gamanová, která jednak vyzývá zájemce k podpisu petice a jednak poptává někoho, kdo by objekt vzal pod křídla a udělal z něj více než polorozpadlý starý dům. Město už na tuto investici bohužel nemá kapacity.

„Z jednoznačného ‚ne‘ zachování budovy ze strany Správy železniční dopravní cesty už jsme se dostali až na ‚zkusíme to‘,“ těší Gamanovou. Podle ní se ukazuje, že nádraží skutečně má pro okolí svůj význam. Jste také pro zachování jeho dominanty?

Petici můžete podepsat ZDE:.

Autor: (jk)