Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SAMK
 • Práce ve Slaném
 • Teplárna Kladno

Nezodpovědný otec neplatí výživné na svého syna

Neděle, 22. prosince 2019 10:00

Šestatřicetileté ženě ze Stochova nezbylo nic jiného, než se obrátit na policii. Její bývalý přítel dluží na výživném na jejich společného sedmnáctiletého syna už více než 24 tisíc korun.

Nezodpovědný otec neplatí výživné na svého syna (Ilustrační foto: KL)

Oznámení na policejní oddělení Stochov podala šestatřicetiletá žena. Její bývalý partner si neplní vyživovací povinnost na jejich sedmnáctiletého syna. Čtyřicetiletý muž z Rakovnicka už dluží více než 24 tisíc korun.

„Případ je prošetřován jako podezření z přečinu zanedbání povinné výživy a nezodpovědnému otci hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok,“ uvedla Kladenským listům policejní mluvčí Michaela Nováková.

Co dělat, když povinný rodič neplatí:

Každý otec nebo matka, kteří z nějakých příčin opustí rodinu s nezaopatřenými dětmi, musí mít na paměti, že jejich zákonnou povinností je na své děti platit výživné. Naprostá většina rodičů tuto svou povinnost řádně plní. Najdou se však i jedinci, kteří se domnívají, že po rozvodu nebo odchodu od partnera tuto povinnost nemají, vzhledem ke skutečnosti, že s nezletilými dětmi již nežijí ve společné domácnosti.  

Pokud výživné soustavně neplatí a ani jiným způsobem o děti neprojevuje zájem, má oprávněný rodič možnost navštívit Policii a podat trestní oznámení. Mnoho rodičů si neví rady jak postupovat a jaké kroky učinit, aby výživné pro své děti od neplatícího rodiče získali. Zde je několik rad jak v takovémto případě postupovat a jaké doklady předložit při podání trestního oznámení:

 • neplacení výživného oznámit na Oddělení sociálně právní ochrany dětí a Úřadu práce dle místa bydliště
 • snažit se kontaktovat a upomínat otce o zaplacení dlužné částky
 • pokud víte, kde pracuje, podat na příslušný soud návrh na výkon rozhodnutí (exekuce na plat) 
 • chronologicky si vést přehled o úhradách výživného
 • pokud stanovené měsíční výživné neposkytuje po dobu více jak čtyř měsíců a ani jiným způsobem o nezletilé děti neprojevuje zájem,  
 • učinit trestní oznámení na PČR
 • k oznámení doložit všechny rozsudky soudu týkající se určení nebo úpravy výše výživného s vyznačenou právní mocí rozsudku,
 • chronologický přehled o  platbách výživného a rodný list dítěte

Poměrně častou chybou matek nebo otců, kterým není výživné placeno, je dlouhodobé čekání a důvěra ve sliby, že bude výživné uhrazeno. Oprávněnému rodiči proto Policie ČR doporučuje zbytečně neotálet a věc oznámit. Včasným podáním trestního oznámení se zkracuje čas pro vyřízení a snižuje se dlužná částka. Svým způsobem to je i ochrana dlužníka, protože dlužná částka nemusí být tak vysoká a snadněji ji splatí.

Autor: (kh)