Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Zdravotníci mohou do práce s dětmi, postarají se o ně chůvy

Čtvrtek, 19. prosince 2019 07:30

Každé ráno míří do kladenské nemocnice nejen spousta pacientů, ale i zdravotníků se svými dětmi. Právě pro děti je zde otevřena dětská skupina Rybička. Nemocnice nabízí tento benefit svým zaměstnancům již šest let a během této doby prošlo dětskou skupinou na sto padesát dětí.

Zdravotníci mohou do práce s dětmi, postarají se o ně chůvy (Foto: Oblastní nemocnice Kladno)

Dětská skupina má proti státním školkám nesporné výhody. Dětí bývá v zařízení méně, provoz funguje i přes prázdniny, umí se přizpůsobit pracovní době zdravotníků a umožňuje jim tak i dřívější návrat do práce. To má pro nemocnici v době obecného nedostatku lékařů a sester klíčový význam.

„Prvotním účelem zřízení naší dětské skupiny byla samozřejmě podpora brzkého návratu rodiče do zaměstnání po rodičovské dovolené, sladění profesního a rodinného života, udržení kontaktu s pracovní realitou, ale řeší se tím i nedostatek míst ve školských zařízeních,“ říká Mgr. Jitka Hornová, vedoucí dětské skupiny Rybička, která je určena výhradně pro ratolesti zaměstnanců kladenské nemocnice.

Dětská skupina se nachází ve zcela zrekonstruovaných prostorách budovy „H“ přímo v areálu nemocnice. Veškerý prostor, ve kterém se děti pohybují, je navržen tak, aby splňoval nejen všechna nařízení a normy, ale také aby se v něm děti cítily co nejlépe a nacházely se v podnětném, veselém a hravém prostředí.

„Máme k dispozici prostornou světlou hernu, určenou pro děti daných věkových skupin, vybavenou hračkami, audiovizuální technikou a funkčním nábytkem. Dále se v prostorách nachází dětská jídelna, k dispozici jsou i vysoké jídelní židle, určené pro stravování nejmenších dětí. Součástí zařízení je samozřejmě i koupelna, toalety, sprchový kout a přebalovací pult. Dále pak šatna, kde má každé dítě svůj vyhrazený úložný prostor pro oblečení a obuv. Zaměstnancům je k dispozici kuchyňka, která slouží pro výdej stravy,“ popisuje moderní prostory Jitka Hornová.

Kapacita dětské skupiny Rybička je 22 dětí a je určena dětem ve věku od jednoho roku do šesti let. V provozu je od 6:00 do 18:00 hodin, ale lze ji samozřejmě využívat i na kratší dobu nebo jen ve vybraných dnech. O děti tu pečují 3 vychovatelky se vzdělaním odpovídajícím zákonu o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Struktura dne a provoz jsou stanoveny provozním řádem a plánem výchovy a péče.

V roce 2014 bylo za podpory Magistrátu města Kladna v areálu nemocnice vybudováno dětské hřiště s herními prvky, na které děti dochází zejména v dopoledních hodinách. Při hezkém počasí využívají také nedaleké Sletiště a mezi dětmi je oblíbený i pobyt v lese.

„Co se týká provozu dětské skupiny Rybička, v letošním roce se nám podařila modernizace prostoru herny a jídelny. Obměnili jsme starý nábytek, a doplnili prostor novými herními a edukačními prvky tak, aby děti získaly nové podnětné prostředí s ohledem na jejich kognitivní, sociální, emocionální, fyzický a jazykový rozvoj,“ přiblížila vedoucí dětské skupiny.

Provoz dětské skupiny je financován z dotací Evropských sociálních fondů, konkrétně z operačního programu Zaměstnanost. „V současné době se intenzivně řeší novela zákona o dětských skupinách, která obsahuje i změnu ve financování dětských skupin, a to formou státních dotací. Dobrá zpráva proto je, že společnost vzala působení a poslání dětských skupin vážně, a proto i do budoucna budou mít rodiče možnost volby v případě uvažování o dřívějším návratu do zaměstnání,“ vysvětluje Jitka Hornová.


Autor: (kh)