Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Teplárna Kladno

Ve Slaném vznikla konstrukce pro evropský kosmodrom

Čtvrtek, 19. prosince 2019 08:00

Česká firma MCE Slaný vyrobila ocelovou konstrukci pro evropský kosmodrom ve Francouzské Guyaně. Osmisettunové zařízení o rozměrech 16 x 16 x 9 metrů v příštím roce poslouží ke startu rakety Ariane 6.

Ve Slaném vznikla konstrukce pro evropský kosmodrom (Foto: MCE Slaný)

Mostárna MCE Slaný pro start rakety Ariane 6, který Evropská kosmická agentura plánuje na příští rok, vyrobila takzvaný deflektor – soustavu odrazových ploch, která při startu rozráží plyny do dvou výfukových kanálů. Konstrukce umístěná 25 metrů pod rampou musí po dobu několika desítek vteřin odolat extrémním podmínkám při plném výkonu startovacích motorů. Teplota místy dosahuje až tří a půl tisíce stupňů Celsia, tlak u odváděcích kanálů pak dosahuje desíti barů, což je čtyřnásobek tlaku v pneumatikách automobilu. Horké plyny proudící deflektorem při zážehu motorů dosáhnou až trojnásobku rychlosti zvuku.

Deflektor vyrobený ve Slaném v královském městě také prošel zkouškami vodního chlazení, načež byl demontován, naložen do kontejnerů a přepraven do Kourou ve Francouzské Guyaně, kde se kosmodrom nachází a kde ho technici opětovně složili. Konstrukce bude součástí nového startovacího komplexu pro rakety Ariane 6, které by měly v příštím roce doplnit flotilu raketových nosičů používaných Evropskou kosmickou agenturou. Krom jejích raket Ariane 5 a Vega z kosmodromu v Kourou startují také ruské Sojuzy.

Pro slánskou MCE zdaleka nejde o ojedinělý zahraniční projekt. Od svého vzniku v roce 1991 se podílela na mnoha zakázkách nadnárodního charakteru. Například před třemi lety vytvořila více než šest desítek železničních mostů pro trať v Etiopii, další mostní díly dodala do Ghany nebo na Srí Lanku. V Česku patří k nejznámějším projektům firmy ocelové konstrukce pražských mostů v Lochkově nebo v Troji.

Vedle slánské mostárny se kosmických programů Evropské kosmické společnosti, jež bude od roku 2021 sídlit v Praze, účastní na pět desítek tuzemských firem. Na součástech rakety Ariane 6 se podílela také klatovská firma Aerotech Czech.

Ve Slaném vznikla konstrukce pro evropský kosmodrom (Foto: MCE Slaný)
Ve Slaném vznikla konstrukce pro evropský kosmodrom (Foto: MCE Slaný)

Autor: (jk)


</p