Teplárna Kladno Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Teplárna Kladno

Kladenští včelaři by měli obdržet dotaci od kraje na boj se včelím morem

Středa, 18. prosince 2019 08:20

Český svaz včelařů, Okresní organizace Kladno, by podle středočeských radních měl získat dotaci ve výši 1,245 milionu korun na „Kampaň prevence moru včelího plodu ve Středočeském kraji 2020“. Jde o pokračování projektu, který úspěšně probíhal už v minulých letech.

Kladenští včelaři by měli obdržet dotaci od kraje na boj se včelím morem (Foto: KL)

„Středočeský kraj se snaží dlouhodobě podporovat místní včelaře. Nejde přitom jen o podporu produkce medu. Včely hrají v přírodě nezastupitelnou roli a jejich množství ovlivňuje například i výnosy zemědělců. Včelí mor je velkou hrozbou, proto jsme se rozhodli podílet na financování kampaně, která s ním pomáhá bojovat,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Kampaň prevence moru včelího plodu ve Středočeském kraji 2020 je pokračováním obdobného projektu probíhajícího v roce 2018/2019. „Díky nim byla odhalena tři pozitivní stanoviště v okresech Příbram a Benešov a vyšetřeno 2 484 vzorků. Nová kampaň se zaměří na zdokonalení komunikace se včelaři s cílem plošného zapojení více jednotlivců, nezávisle na organizovanosti včelařů, nebo zaběhlém systému zdravotní prevence. Současně se posílí osvětová a propagační stránka kampaně,“ vysvětlil náměstek hejtmanky pro životní prostředí a zemědělství Miloš Petera.

Středočeskému kraji se podporou projektu nabízí unikátní možnost prezentace přímé podpory všech středočeských včelařů v oblasti, která je pro ně citlivá a žádaná. Realizace projektu pak přispěje k udržitelnosti a rozvoji včelařství ve Středočeském kraji, zejména jako preventivní opatření dalších ekonomických, sociálních a ekologických ztrát v případě nekontrolovaného šíření této nebezpečné nákazy včel.

Kampaň, pokud její podporu schválí i zastupitelé, bude probíhat od listopadu 2019 do června 2020. Celkové náklady na realizaci projektu jsou 1,583 milionu korun, přičemž Středočeský kraj na ni má přispět v maximální celkové výši 1,245 milionu korun.

Autor: Helena Frintová