Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • SAMK
  • Práce ve Slaném

Shrnutí: Co se v Kladně změnilo letos a co se chystá na příští rok

Středa, 18. prosince 2019 08:00

Opravy silnic, chodníků, instalace chytrých označníků na zastávkách městské hromadné dopravy, rekonstrukce škol a sportovišť. To vše a mnohem více se v Kladně událo v zakrátko končícím roce 2019. Ten nadcházející bude na investiční akce opět bohatý.

Ilustrační foto: KL

„Po letech, kdy se na chodníky a silnice téměř nesáhlo, byly opravovány úseky v délce desítek metrů. Do nových povrchů v roce 2019 Kladno investovalo 150 milionů, v příštím roce tomu nebude jinak,“ slibuje radní pro dopravu Lukáš Hanes, který vyzdvihl znovunavázání konstruktivní spolupráce se Středočeským krajem. 

Město i krajský úřad se letos do rekonstrukcí komunikací opřely naplno. Nové povrchy v končícím roce dostaly ulice Doberská, Generála Klapálka, Kročehlavská, Dukelských hrdinů, Milady Horákové, Sokolská, Kladenská, Kralupská, Dr. Vrbenského, V. Beránka, Spytihněvova, Za Parekm v Motyčíně, Hajnova a křižovatka M. Babušky v Dubí. V Kročehlavské ulici byl odstraněn nevyhovující most, který byl nahrazen zbrusu novým.

„Krom silnic a chodníků byl dokončen projekt chytrých označníků na zastávkách. Po komplikacích které byly s displeji v letních měsících, jsme se dohodli s realizační firmou na prodloužení záruky,“ říká Hanes. Krom dopravní infrastruktury město investovalo také do škol. Rozsáhlou rekonstrukcí prošla pavilonka v Brjanské ulici, novou střechu má budova u Floriána, kterou od letoška využívá slánská Montessori. Stranou nezůstali ani sportovci, kteří si nově mohou užívat jízdu na sítenské pumptrackové dráze. Další menší investice šly například do zázemí zimního stadionu nebo opravy střechy haly Bios.

Na příští rok zastupitelé schválili vyrovnaný rozpočet, který počítá s příjmy a výdaji ve výši 1,66 miliardy korun. Také v příštím roce půjde nejvíce peněz na opravy chodníků a silnic, dále do škol a na sport. Důraz bude ale kladen i na revitalizaci zeleně.

Ve Štechově ulici proběhne kompletní přeměna ploch, díky čemuž se podstatně zvýší počet parkovacích míst, přibudou nové herní prvky pro děti a zanedbané křoví v okolí se promění v městský park. Na Kovárně nahradí zákeřnou pravoúhlou zatáčku u železničního depa kruhový objezd. Další kruhový objezd vznikne v místě křížení Pražské, Unhošťské a Vodárenské ulice. Naplánována je i první etapa rekonstrukce ulice Obránců Míru. Na Sítné u Domu kultury přibudou nová parkovací místa, což uleví parkovacím kapacitám v přilehlém sídlišti, jež v dohledné době taktéž projde revitalizací. V Kročehlavech bude opraven vjezd do Holandské ulice, a to včetně chodníků a parkoviště. Kompletní opravou projde ulice Svojsíkova ve Švermově. Podjezdu u základních škol ve Vodárenské ulici čeká oprava jižní opěrky, na což město v roce 2021 naváže opravou severní stěny a lávky. V příštím roce budou také opraveny schody R. Knotka do Podprůhonu. Propojí se cyklotrasa z ulice Sportovců ke Zvonečku. Sítenské údolí bude propojeno s Panskou loukou a ulicí Petra Bezruče. V Bukovce začnou práce na novém přírodním parku.

Vzhledem k tomu, že Ředitelství silnic a dálnic nebude opravovat ulici Unhošťská, uvolnily se městu prostředky na další opravy těsně před schválením rozpočtu. Seznam dalších ulic, které se dočkají opravy, bude zveřejněn v průběhu ledna.

Další investice budou směřovat do škol. Ve Vrchlického ulici vznikne nová mateřská škola a opravami projde škola v Motyčíně. Mateřská škola Na Vyhaslém bude mít novou přírodní zahradu. Základní škola Doberská se dočká nové střechy a sociálních zařízení, 7. a 8. základní škola dostanou nové trafostanice a vstupní dveře. Tělocvična v Základní škole Ukrajinská dostane novou podlahu.

Mezi dalšími akcemi město počítá s výstavbou nového zázemí pro baseballový klub Miners sídlící ve Štechově ulici. V akvaparku bude nový masážní bazén z nerezu. V místech celního úřadu v Kročehlavech vznikne nový sběrný dvůr. Rekonstrukcí projde druhé patro v domově pro seniory, dokončeno bude Muzeum věžáků a město získá nový web. Všechny tyto akce jsou připraveny ke spuštění, na dalších se pracuje.

„Aktuálně je dokončován projekt nového autobusového nádraží. V příštím roce budeme projektovat předprostor Sletiště a horní část hlavní třídy u kina Sokol a velký plán s krycím názvem ZDK, tedy zeleň do Kladna. Ten by měl zajistit, že ve městě budou v dalších letech vysázeny stovky stromů s cílem zajistit lepší zadržování vody v krajině a zlepšení klima ve městě v letních měsících. Abych nezapomněl, z těch menších akcí dokončujeme projekt na cyklostezku Motyčín – Čabárna aby toho nebylo málo, také plán na cyklotrasu Kladno – Praha,“ shrnul Hanes a podotkl, že výčet není kompletní. Další informace bude město průběžně zveřejňovat.

Autor: (jk)