Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Dobrovolnické centrum Kladno představuje programy pomoci: Senior

Středa, 18. prosince 2019 07:40

Program „Senior“ je realizován Dobrovolnickým centrem Kladno již od roku 2003 a v současné době probíhá v Domově pro Seniory Kladno, Fr. Kloze, v Domově Švermov, v Domově důchodců Unhošť, Rakovník, Slaný, Beroun, Buštěhrad, v Domově seniorů Rudná, Domově pro seniory Alma Mater v Novém Strašecí a v Domově Azheimer v Roztokách u Prahy.

Foto: Dobrovolnické centrum Kladno

Program „Senior“ vede k aktivizaci klientů a zlepšení jejich motorických schopností, paměti, logiky, ale především jim pomáhá zpříjemnit jejich poměrně stereotypní pobyt v zařízení. Dobrovolníci tohoto programu pomáhají klientům aktivně a smysluplně trávit čas, který v zařízení mají, čímž přispívají i k vytvoření příjemnější atmosféry v zařízení, které by pro klienty mělo být opravdovým domovem. Pro seniory je často nejtíživější samota a pocit, že se již nemají na co těšit. Právě to se dobrovolníci snaží změnit. Pro klienta se stávají oporou, přítelem, který je zde jen pro ně, kterému se mohou vypovídat, svěřit. Společně si pak kromě povídání mohou luštit křížovky, tvořit, číst, kreslit nebo chodit na procházky.

Kromě samotné individuální docházky dobrovolníků program Senior zahrnuje také společné aktivity, jako jsou skupinová tvoření, výlety, hudební koncerty, divadelní představení a tolik oblíbená canisterapie – docházku dobrovolníků se speciálně vycvičenými psy. Při pořádání skupinových akcí se mají možnost zapojit i dobrovolníci, kteří jinak na pravidelné návštěvy klienta nemají čas.

Pravidelnou součástí programu je pak akce Dobrovolnického centra „Děti kreslí přáníčka seniorům“, kdy před Vánocemi a Velikonocemi děti z různých mateřských a základních škol v Kladně a okolí kreslí seniorům v domovech přáníčka a dobrovolníci centra je pak klientům roznášejí. Senioři díky tomu vědí, že na ně o svátcích někdo myslí.

Více informací o programu ráda podá jeho koordinátorka Andrea Kovácsová na telefonním čísle 775 287 546 nebo emailu kovacsova@dckladno.cz.

Za podporu programu patří poděkování Magistrátu města Kladna, městu Beroun, Ministerstvu vnitra, Ministerstvu kultury a Nadačnímu fondu Veolia.

Foto: Dobrovolnické centrum Kladno

Autor: Andrea Kovácsová