Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • Škola E. Beneš Kladno
  • SAMK
  • Práce ve Slaném

Z Kladna do Prešova. Dvousettunový kolos rozebírá výbuchem zdemolovaný panelák

Úterý, 17. prosince 2019 07:30

V Prešově začala demolice paneláku zničeného výbuchem plynu. Práce v hodnotě tří až pěti milionů korun bezplatně provádí česká firma Cannoneer group, která svůj kolosální bagr s osmašedesátimetrovým ramenem na východ Slovenska přesunula z Kladna, kde v minulosti demolovala například šedesátimetrový komín v průmyslové zóně.

Dvousettunový kolos rozebírá výbuchem zdemolovaný panelák (Foto: Cannoneer Group, s. r. o.)

V pondělí ráno zahájila česká firma Cannoneer group demolici horních pater panelového domu v Prešově, která v pátek 6. prosince poškodil výbuch plynu a následný požár. Katastrofu nepřežilo sedm lidí, jedna žena je stále pohřešována.

Podle ředitele Zbyňka Ortmanna provede firma Cannoneer group z Horního Jiřetína demolici za symbolické jedno euro, přičemž běžně by se cena za podobný úkon pohybovala mezi třemi až pěti miliony korun. Proplatit si ale nechá transport unikátního více než 200tunového stroje, jehož teleskopické rameno dokáže pracovat až ve výšce 68 metrů.  

Obrovský kolos rozložený na sedm částí vypravila firma na 700 kilometrů dlouhou štreku z Kladna, kde mimo jiné nedávno rozebíral komín v průmyslové zóně. Demolice v Prešově je ale specifická tím, že v blízkém okolí dvanáctipatrového paneláku žijí v dalších domech stovky lidí, proto musí dělníci postupovat s maximální opatrností. Jelikož zatím nepadlo rozhodnutí, jestli bude dům rozebrán celý, počítá se v první řadě s likvidací čtyř horních pater, která jsou staticky nejvíce narušená.

Podle Ortmanna bude jejich demolice velmi náročná, neboť se v podstatě každé střihnutí hydraulickými nůžkami do panelu musí konzultovat, aby se žádná část domu nezřídila nekontrolovaně. Nejbližší okolí domu sice policisté uzavřeli a v době provádění prací mají obyvatelé okolních paneláků omezen přístup do svých domovů, i tak je ale potřeba postupovat velmi obezřetně. Práce by měly trvat tři až čtyři dny.

Autor: (jk)