Central soutěž Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
 • SAMK
 • Předplatné do divadla
 • Labyrint

Hejtmanka Středočeského kraje rozdala ocenění za rok 2019

Pondělí, 16. prosince 2019 07:40

„Každý z nominovaných by si zasloužil cenu,“ zdůraznila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová na galavečeru v mladoboleslavském leteckém muzeu. Slavnostně tam ocenila inspirativní osobnosti z oblasti kultury, sportu nebo každodenního života.

Hejtmanka Středočeského kraje rozdala ocenění za rok 2019 (Foto: Jana Jiskrová)

V rámci druhého ročníku předávání ocenění Cena hejtmanky Středočeského kraje upozornila hejtmanka Pokorná Jermanová na činnost osobností spjatých se středními Čechami, které dělají něco pro ostatní nebo reprezentují region – ať už na poli sportovním, vědeckém nebo uměleckém.

„Porota to neměla lehké,“ uvedla Pokorná Jermanová, spolu s níž v porotě zasedli krajští radní, zástupci politických klubů působících v krajském zastupitelstvu i odborníci z oblastí, na které se zaměřují jednotlivé kategorie. Těch je celkem osm.

Třiatřicet nominací zahrnovalo jak jednotlivce, tak i skupiny – v jednom případě čtyřčlennou, která pohotovým zásahem na místě nehody zachránila posádku vozidla, převrženého do vodní nádrže, před utonutím. Ze všech nominací pak vzešel ještě držitel ceny veřejnosti, který v internetovém hlasování obdržel skoro 37 tisíc hlasů – více než polovinu všech udělených.

Udělování Cen hejtmanky Pokorná Jermanová dle svých slov zavedla jako příležitost symbolicky ocenit hrdiny všedního dne a upozornit na jejich příběhy, které mohou být pro ostatní inspirující. Není důležité, jestli jde o významné vědce s mezinárodním věhlasem, nebo o lidi věnující se vzdělávání a jiným záslužným činnostem.

Držitelé Cen hejtmanky Středočeského kraje pro rok 2019

 • Hrdinský čin: Ivana Jirochová za pohotový zásah při požáru rodinného domu v Tmani na Berounsku. Požár oznámila na tísňovou linku a sama vběhla do hořícího doku, odkud vytáhla ven do bezpečí pohybově hendikepovaného souseda.
 • Společenská odpovědnost: Doc. Ing. Josef Zicha, CSc., který víc než 40 let nezištně řídí a diriguje orchestr a sbor amatérských zpěváků a hudebníků, kteří pod jeho vedením vystupují na mnoha místech s Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby.
 • Kultura: Jiří Hampl za celoživotní dílo, zejména za práci na sousoší připomínající dětské oběti druhé světové války v Lidicích. Na pomníku od roku 1975 pracoval spolu s manželkou, sochařkou Marií Uchytilovou. Po její smrti dílo dokončoval sám.
 • Kultura/společenská odpovědnost: Karel Lojka za dlouhodobou popularizaci historie Mělníka a jeho okolí. Proslul mimo jiné svými časosběrnými fotografiemi mizejících objektů ve městě i okolí, pořizováním srovnávacích snímků a jejich publikací na sociálních sítích.
 • Vzdělávání, věda a výzkum: prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych. Ředitel národního ústavu duševního zdraví v Klecanech získal cenu za dlouholetou popularizaci vědy, vzdělávání studentů i svou bohatou publikační činnost. Je členem Rady pro konkurenceschopnost Středočeského kraje, poradního orgánu Rady Středočeského kraje v oblasti podpory inovačního podnikání, vědy a výzkumu na území kraje.
 • Pracovník veřejného sektoru: MUDr. Anna Vrbovcová za celoživotní obětavou a vysoce odbornou práci lékařky a za empatický a trpělivý přístup k pacientům. Od roku 2010 pracuje na plný úvazek na středočeské záchrance, kde předtím částečně působila od roku 1996.
 • Podnikatel: Petr Kožený (in memoriam) za celoživotní přínos rozvoji a podpoře vodní turistiky. V roce 2007 vybudoval jeden z prvních přístavů na řekách s veškerým zázemím nejen pro příznivce vodních sportů, Marinu Vltava v Nelahozevsi.
 • Sport: Kristýna a Josef Splavcovi za dlouholetou činnost v oblasti organizace motokrosových závodů a setkání pro vozíčkáře, které i sami materiálně zabezpečují.
 • Cena veřejnosti: Josef Kessler, starosta Sboru dobrovolných hasičů Senec, který je dobrovolným hasičem více než 50 let. Za tu dobu pomohl u mnoha událostí, zorganizoval stovky akcí, věnuje se administrativně i pomoci novým vedoucím při zakládání kolektivů mladých hasičů.

Autor: (jk)