Výstava fotografií Blíž k přírodě SMP Divadlo Lampion Lucie Bílá v Kladně Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Labyrint

Hejtmanka Středočeského kraje rozdala ocenění za rok 2019

Pondělí, 16. Prosinec 2019 07:40

„Každý z nominovaných by si zasloužil cenu,“ zdůraznila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová na galavečeru v mladoboleslavském leteckém muzeu. Slavnostně tam ocenila inspirativní osobnosti z oblasti kultury, sportu nebo každodenního života.

Hejtmanka Středočeského kraje rozdala ocenění za rok 2019 (Foto: Jana Jiskrová)

V rámci druhého ročníku předávání ocenění Cena hejtmanky Středočeského kraje upozornila hejtmanka Pokorná Jermanová na činnost osobností spjatých se středními Čechami, které dělají něco pro ostatní nebo reprezentují region – ať už na poli sportovním, vědeckém nebo uměleckém.

„Porota to neměla lehké,“ uvedla Pokorná Jermanová, spolu s níž v porotě zasedli krajští radní, zástupci politických klubů působících v krajském zastupitelstvu i odborníci z oblastí, na které se zaměřují jednotlivé kategorie. Těch je celkem osm.

Třiatřicet nominací zahrnovalo jak jednotlivce, tak i skupiny – v jednom případě čtyřčlennou, která pohotovým zásahem na místě nehody zachránila posádku vozidla, převrženého do vodní nádrže, před utonutím. Ze všech nominací pak vzešel ještě držitel ceny veřejnosti, který v internetovém hlasování obdržel skoro 37 tisíc hlasů – více než polovinu všech udělených.

Udělování Cen hejtmanky Pokorná Jermanová dle svých slov zavedla jako příležitost symbolicky ocenit hrdiny všedního dne a upozornit na jejich příběhy, které mohou být pro ostatní inspirující. Není důležité, jestli jde o významné vědce s mezinárodním věhlasem, nebo o lidi věnující se vzdělávání a jiným záslužným činnostem.

Držitelé Cen hejtmanky Středočeského kraje pro rok 2019

 • Hrdinský čin: Ivana Jirochová za pohotový zásah při požáru rodinného domu v Tmani na Berounsku. Požár oznámila na tísňovou linku a sama vběhla do hořícího doku, odkud vytáhla ven do bezpečí pohybově hendikepovaného souseda.
 • Společenská odpovědnost: Doc. Ing. Josef Zicha, CSc., který víc než 40 let nezištně řídí a diriguje orchestr a sbor amatérských zpěváků a hudebníků, kteří pod jeho vedením vystupují na mnoha místech s Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby.
 • Kultura: Jiří Hampl za celoživotní dílo, zejména za práci na sousoší připomínající dětské oběti druhé světové války v Lidicích. Na pomníku od roku 1975 pracoval spolu s manželkou, sochařkou Marií Uchytilovou. Po její smrti dílo dokončoval sám.
 • Kultura/společenská odpovědnost: Karel Lojka za dlouhodobou popularizaci historie Mělníka a jeho okolí. Proslul mimo jiné svými časosběrnými fotografiemi mizejících objektů ve městě i okolí, pořizováním srovnávacích snímků a jejich publikací na sociálních sítích.
 • Vzdělávání, věda a výzkum: prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych. Ředitel národního ústavu duševního zdraví v Klecanech získal cenu za dlouholetou popularizaci vědy, vzdělávání studentů i svou bohatou publikační činnost. Je členem Rady pro konkurenceschopnost Středočeského kraje, poradního orgánu Rady Středočeského kraje v oblasti podpory inovačního podnikání, vědy a výzkumu na území kraje.
 • Pracovník veřejného sektoru: MUDr. Anna Vrbovcová za celoživotní obětavou a vysoce odbornou práci lékařky a za empatický a trpělivý přístup k pacientům. Od roku 2010 pracuje na plný úvazek na středočeské záchrance, kde předtím částečně působila od roku 1996.
 • Podnikatel: Petr Kožený (in memoriam) za celoživotní přínos rozvoji a podpoře vodní turistiky. V roce 2007 vybudoval jeden z prvních přístavů na řekách s veškerým zázemím nejen pro příznivce vodních sportů, Marinu Vltava v Nelahozevsi.
 • Sport: Kristýna a Josef Splavcovi za dlouholetou činnost v oblasti organizace motokrosových závodů a setkání pro vozíčkáře, které i sami materiálně zabezpečují.
 • Cena veřejnosti: Josef Kessler, starosta Sboru dobrovolných hasičů Senec, který je dobrovolným hasičem více než 50 let. Za tu dobu pomohl u mnoha událostí, zorganizoval stovky akcí, věnuje se administrativně i pomoci novým vedoucím při zakládání kolektivů mladých hasičů.

Autor: (jk) 1. krimi

  U kladenského nádraží se zloděj vloupal do autobusu

 2. pozvánka

  Odveta pohárového finále už v sobotu! Přijďte si vyzkoušet volejbal a fandit orlům

 3. info z radnice

  Služby ověřování a Czech POINT v Kladně využívá stále více obyvatel

 4. zprávy

  Psí útulek Bouchalka představuje Padíka, chcete ho?

 5. pozvánka

  Strojovnu na Vojtěšské huti rozzáří premiérový ročník multižánrového festivalu

 6. foto

  Kletba prolomena! Rytíři udolali Spartu a po jedenácti porážkách okusili vítězství

 7. foto

  Kladno ocenilo dárce krve Janského plaketou

 8. rozhovor

  Juniorům začíná play off, v předkole narazí na Vary. Jak sérii vidí trenér Buk?

 9. pozvánka

  Trash Hero Kladno pořádá letošní první úklid u rozdělovské Energie

 10. foto

  V Nových Kročehlavech se opětovně diskutovalo o revitalizaci okolí Bajkalu

 11. zprávy

  Modernizace trati může měnit tvář Kladna

 12. pozvánka

  V kladenském Domě kultury vystoupí Lucie Bílá, vstupenky jsou v prodeji

 13. pozvánka

  Divadlo Lampion zve na koncert historických jazzovek

 14. krimi

  V Kladně ukradli dělníci z výkopu padesátimetrový kabel

 15. pozvánka

  Kladenský Labyrint pořádá o víkendu bál pro prince a princezny

 16. krimi

  Kladenští policisté pátrají po zloději, který ze sklepa ukradl tři kotle

 17. zprávy

  V pondělí se na Kladensku zavírají tři mosty, čekají nás dopravní komplikace

 18. krimi

  Trojice zlodějů opakovaně kradla v kladenské drogerii

 19. zprávy

  Kladenská hromadná doprava bude mít o jarních prázdninách omezený provoz

 20. krimi

  Zloději o víkendu vykradli dvě kročehlavské hospody