Teplárna Kladno Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SAMK
 • Teplárna Kladno

Hejtmanka Středočeského kraje rozdala ocenění za rok 2019

Pondělí, 16. prosince 2019 07:40

„Každý z nominovaných by si zasloužil cenu,“ zdůraznila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová na galavečeru v mladoboleslavském leteckém muzeu. Slavnostně tam ocenila inspirativní osobnosti z oblasti kultury, sportu nebo každodenního života.

Hejtmanka Středočeského kraje rozdala ocenění za rok 2019 (Foto: Jana Jiskrová)

V rámci druhého ročníku předávání ocenění Cena hejtmanky Středočeského kraje upozornila hejtmanka Pokorná Jermanová na činnost osobností spjatých se středními Čechami, které dělají něco pro ostatní nebo reprezentují region – ať už na poli sportovním, vědeckém nebo uměleckém.

„Porota to neměla lehké,“ uvedla Pokorná Jermanová, spolu s níž v porotě zasedli krajští radní, zástupci politických klubů působících v krajském zastupitelstvu i odborníci z oblastí, na které se zaměřují jednotlivé kategorie. Těch je celkem osm.

Třiatřicet nominací zahrnovalo jak jednotlivce, tak i skupiny – v jednom případě čtyřčlennou, která pohotovým zásahem na místě nehody zachránila posádku vozidla, převrženého do vodní nádrže, před utonutím. Ze všech nominací pak vzešel ještě držitel ceny veřejnosti, který v internetovém hlasování obdržel skoro 37 tisíc hlasů – více než polovinu všech udělených.

Udělování Cen hejtmanky Pokorná Jermanová dle svých slov zavedla jako příležitost symbolicky ocenit hrdiny všedního dne a upozornit na jejich příběhy, které mohou být pro ostatní inspirující. Není důležité, jestli jde o významné vědce s mezinárodním věhlasem, nebo o lidi věnující se vzdělávání a jiným záslužným činnostem.

Držitelé Cen hejtmanky Středočeského kraje pro rok 2019

 • Hrdinský čin: Ivana Jirochová za pohotový zásah při požáru rodinného domu v Tmani na Berounsku. Požár oznámila na tísňovou linku a sama vběhla do hořícího doku, odkud vytáhla ven do bezpečí pohybově hendikepovaného souseda.
 • Společenská odpovědnost: Doc. Ing. Josef Zicha, CSc., který víc než 40 let nezištně řídí a diriguje orchestr a sbor amatérských zpěváků a hudebníků, kteří pod jeho vedením vystupují na mnoha místech s Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby.
 • Kultura: Jiří Hampl za celoživotní dílo, zejména za práci na sousoší připomínající dětské oběti druhé světové války v Lidicích. Na pomníku od roku 1975 pracoval spolu s manželkou, sochařkou Marií Uchytilovou. Po její smrti dílo dokončoval sám.
 • Kultura/společenská odpovědnost: Karel Lojka za dlouhodobou popularizaci historie Mělníka a jeho okolí. Proslul mimo jiné svými časosběrnými fotografiemi mizejících objektů ve městě i okolí, pořizováním srovnávacích snímků a jejich publikací na sociálních sítích.
 • Vzdělávání, věda a výzkum: prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych. Ředitel národního ústavu duševního zdraví v Klecanech získal cenu za dlouholetou popularizaci vědy, vzdělávání studentů i svou bohatou publikační činnost. Je členem Rady pro konkurenceschopnost Středočeského kraje, poradního orgánu Rady Středočeského kraje v oblasti podpory inovačního podnikání, vědy a výzkumu na území kraje.
 • Pracovník veřejného sektoru: MUDr. Anna Vrbovcová za celoživotní obětavou a vysoce odbornou práci lékařky a za empatický a trpělivý přístup k pacientům. Od roku 2010 pracuje na plný úvazek na středočeské záchrance, kde předtím částečně působila od roku 1996.
 • Podnikatel: Petr Kožený (in memoriam) za celoživotní přínos rozvoji a podpoře vodní turistiky. V roce 2007 vybudoval jeden z prvních přístavů na řekách s veškerým zázemím nejen pro příznivce vodních sportů, Marinu Vltava v Nelahozevsi.
 • Sport: Kristýna a Josef Splavcovi za dlouholetou činnost v oblasti organizace motokrosových závodů a setkání pro vozíčkáře, které i sami materiálně zabezpečují.
 • Cena veřejnosti: Josef Kessler, starosta Sboru dobrovolných hasičů Senec, který je dobrovolným hasičem více než 50 let. Za tu dobu pomohl u mnoha událostí, zorganizoval stovky akcí, věnuje se administrativně i pomoci novým vedoucím při zakládání kolektivů mladých hasičů.

Autor: (jk) 1. foto

  FOTO: Rytíři neuspěli doma ani podruhé a do Jihlavy pojedou v těžké pozici

 2. foto

  Ve Slaném boural řidič čtyřkolky, se zraněním byl převezen do Motola

 3. krimi

  V kladenském Centralu kradl recidivista, byl přistižen při činu

 4. zprávy

  Středočeští školáci patří mezi nejlepší ve finanční gramotnosti

 5. krimi

  Neustále to samé. Kladnem se opět toulali opilí a zfetovaní řidiči

 6. foto

  FOTO: Třaskavé finále odstartovalo jihlavské vítězství v prodloužení

 7. krimi

  V Kladně boural opilec, sám na sebe potom zavolal policii

 8. zprávy

  Ve Slaném půjčují zdarma kompostéry

 9. zprávy

  V Kladně zadrželi celníci dealera drog, předali ho policistům

 10. foto

  Kanonýři se vrátili ke společným tréninkům. Zapojí se až 220 členů

 11. krimi

  Bitku ve Vodárenské ulici ukončili až přivolaní policisté

 12. foto

  Kladenská nemocnice zakoupila devět nových sanitek

 13. krimi

  Pozor! V Kladně jezdí falešní taxikáři

 14. krimi

  Další řidiči usedli za volant přes zákaz řízení, nyní jim hrozí dva roky vězení

 15. video

  Kladenská ZUŠ natočila prezentační videa – hra na housle

 16. info z radnice

  Kladenský magistrát utratí necelý milion za testy pro školáky

 17. krimi

  V Kladně boural řidič, který od nehody utekl. Policie vyhlásila pátrání

 18. zprávy

  Ve Stochově mají novou střechu na školce, opravenou silnici i chodníky

 19. krimi

  Večerní nákup znepříjemnila krádež mobilního telefonu

 20. sport

  SAMK oznámily změny v podmínkách užívání venkovních sportovišť