Teplárna Kladno Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Teplárna Kladno

Cvičení i předporodní kurzy jsou v kladenské nemocnici stále oblíbenější

Čtvrtek, 12. prosince 2019 07:50

Již více než rok a půl se tělocvična rehabilitačního oddělení plní každé úterý a středu nastávajícími maminkami, které pod vedením zkušených porodních asistentek navštěvují skupinové cvičení pro těhotné ženy. Tím ale nabízené služby kladenské porodnice zdaleka nekončí. Pravidelně nabízí také předporodní kurzy, které jsou zaměřeny nejen na samotný porod, ale také na kojení a péči o miminko.

Cvičení i předporodní kurzy jsou u nastávajících maminek stále oblíbenější (Foto: Oblastní nemocnice Kladno)

„Na lekcích těhotenského cvičení se snažíme maminky naučit správnému držení těla, protažení, probíráme úlevové polohy při porodu nebo se učíme správnému dýchání,“ popsala průběh lekcí Markéta Holečková, jedna z porodních asistentek, která cvičení v kladenské nemocnici vede. Maminkám jsou cvičitelky schopné po lekcích zodpovědět i všechny dotazy nebo rozptýlit případné obavy z porodu.

Výhody těhotenského cvičení

Cvičení pro těhotné rozhodně není zaměřeno na výkon. Jedná se spíš o relaxační cvičení, takže ho zvládne opravdu každý. „Hlavními výhodami cvičení je, že pomáhá snížit bolesti zad, výskyt křečových žil, zmírnit obtíže se zácpou, nadýmáním a otoky končetin, je prevencí k ochabnutí pánevního dna a břišní stěny po porodu. Zajišťuje také celkovou fyzickou kondici ke zvládnutí porodu, pomůže ženě lépe spát a zvyšuje i energii a zlepšuje náladu,“ popsala výhody oblíbených těhotenských lekcí Markéta Holečková s doplněním, že by každá těhotná žena měla jakoukoliv svou sportovní aktivitu nejprve konzultovat se svým lékařem.

Kurzy pro nastávající maminky i jejich doprovod 

Maminky z Kladna a okolí se mohou v nemocnici na porod připravit i teoreticky. Porodnice pravidelně nabízí také předporodní kurzy a přednášky, které jsou zaměřeny na průběh samotného porodu, období šestinedělí, výživu miminka nebo kojení.

„Dnešní maminky chtějí být informované a na porod připravené, proto zájem o předporodní kurzy a přednášky stále roste. Cílem předporodní přípravy je seznámit nastávající maminku i jejího partnera s průběhem porodu, šestinedělí, kojení a péči o miminko. Informace, které během kurzu účastníci získají, mají vést k odstranění negativních emocí spojených s porodem, mají snížit strach z bolesti a minimalizovat obavy o nenarozené miminko. Předporodní příprava pomáhá lépe snášet tělesné i duševní změny, které k těhotenství neodmyslitelně patří,“ vysvětluje Kateřina Jeništová, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení.

Přednášky pro těhotné se v kladenské nemocnici skládající ze tří na sebe navazujících částí a probíhají každý první, druhý a třetí čtvrtek v měsíci v posluchárně budovy C1. Na předporodní kurzy se nemusí rodičky registrovat. Cena kurzu, kterou je pro účast potřeba zaplatit předem v pokladně nemocnice, je osm set korun. Velmi oblíbenou součástí jedné z přednášek je i prohlídka porodních boxů a porodního sálu.

Provozováním těhotenského cvičení i předporodních kurzů se gynekologicko-porodnické oddělení kladenské nemocnice drží trendu z posledních let. Neustále se snaží o zkvalitnění prostředí a zpříjemnění pobytu pro nastávající maminky a jejich novorozené děti. „Snažíme se držet krok s dobou, aby naše porodnice byla pro ženy co nejpřitažlivější, moderní a příjemná,“ řekla vrchní sestra.

Přijďte si s námi zacvičit

KDY:      každé úterý a středu od 13:00 – 14:00 hodin (bez objednání)

KDE:      přízemí budovy M – tělocvična rehabilitace

CENA:   100 korun / lekce (úhrada v pokladně nemocnice před cvičením)

Termíny přednášek v roce 2019

Prosinec               12. a 19. prosince

Termíny přednášek v roce 2020

13:30    13:30   13:00

 Leden                 2. 1.        9. 1.       16. 1.

 Únor                   6. 2.       13. 2.    20. 2.

 Březen               5. 3.        12.3 .     19 .3.

 Duben                2. 4.        9. 4.        16. 4.

 Květen               7. 5.        14. 5.     21. 5.

 Červen               4. 6.        11. 6.     18. 6.

 Červenec           2. 7.        9. 7.       16. 7.

 Srpen                  6. 8.        13. 8.    20. 8.

 Září                     3. 9.        10. 9.     17. 9.

 Říjen                   1. 10.      8. 10.    15. 10.

 Listopad            5. 11.      12. 11.  19. 11.

 Prosinec            3. 12.     10. 12.  17. 12.


Autor: Hana Plačková