Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Dobrovolnické centrum Kladno představuje programy pomoci: Dobrovolníci v GaRCu

Středa, 11. prosince 2019 07:00

Projekt Dobrovolníci v Geriatrickém a rehabilitačním centru Kladno (dále GaRCu) je realizován od roku 2014. Cílem tohoto projektu je rozjasnit den klientům, kteří se v tomto centru léčí. Často jsou zde totiž umístěni dlouhou dobu, jelikož se léčí s různými typy vážných onemocnění.

Foto: Dobrovolnické centrum Kladno

Velkým rizikem dlouhodobého pobytu v zařízení je sociální izolace, což v osamělém klientovi vyvolává negativní pocity, jako je smutek či zoufalství. V takovém případě je jeho hlavním pojítkem s vnějším světem ošetřující personál. Tento stereotyp tak může rozbít dobrovolník, který do zařízení dochází. Ten se může zapojit dvěma způsoby. Prvním způsobem jsou individuální návštěvy. Náplní těchto setkání je povídání si, předčítání z knih, luštění křížovek či například hraní deskových her. V případě, že to stav klienta dovoluje, mohou se jít projít s dobrovolníkem po areálu centra. Dále se v GaRCu realizují každých 14 dní tvořivá setkání. V rámci těchto setkání vyrábí dobrovolník spolu s klientem různé výrobky, kterými pak může klient obdarovat své blízké. V GaRCu se též konají hudební vystoupení, tématická tvoření či představení od Divadélka U Zvonu. Každoročně také dochází k předávání přáníček, a to v období Vánoc a Velikonoc. Do předávání přáníček se zapojují jak dobrovolníci, tak například flétnový soubor Carduelis či Canisterapie Kladno.

V případě, že Vás program oslovil a máte chuť pomáhat jako dobrovolník, případně máte možnost našim klientům jinak zpříjemnit volný čas, neváhejte kontaktovat Dobrovolnické centrum Kladno.

Autor: (Michaela Puchýřová)