Teplárna Kladno Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Teplárna Kladno

Založení zahrady krok za krokem

Pondělí, 9. prosince 2019 08:10

Postavili jste si dům a nezbyly vám peníze na pěknou zahradu? Takový problém řeší mnoho novopečených majitelů domů návštěvou nejbližšího zahradního centra, kde nakoupí kvetoucí rostliny a vysází je bez rozmyslu na pozemek. Asi tušíte, že takový postup není ideální a do budoucna vám moc radosti nepřinese. Jak to tedy udělat správně?

Foto: Zdroj – Pixabay.com

Dvakrát promyslet, jednou sázet

Nejlépe uděláte, pokud si necháte zpracovat návrh budoucí zahrady od odborníka. Jestliže teprve plánujete stavět, myslete předem i na zahradu a připravte si na její založení i finance. Se zahradním architektem pak vymyslete, kde bude čistý trávník, kde posezení s grilováním, kde užitková a okrasná zahrádka a jestli bude potřeba některé strany pozemku zastínit vyššími stromy. Nakupte si základní zahradnické náčiní, valouny na cestičky a další potřebný materiál od dodavatele, na kterého je spoleh. Na webu české firmy se stavebninami a zahradnickým materiálem STAVOSPOL si vše můžete dokonce pohodlně objednat online.

Nezapomeňte si pořídit i zahradnickou techniku (kolečko, svahové tvarovky, hadice, zavlažovače, postřikovače, nůžky, pily…). Věnujte pozornost kvalitě provedení a nekoukejte jen na cenu. Zahradnické a ruční nářadí se vám pak odmění léty věrné služby, stačí ho jen pravidelně čistit a případně promazávat.

Správné podmínky pro každou rostlinu

Druhy rostlin vybírejte s ohledem na skladbu půdy, světelné podmínky, zamokření a podobně. Snažte se vybírat takové druhy, aby po celý rok zahrada nabízela zajímavou podívanou. Některé tvary a barvy se objevují jen na podzim, jiné rostliny kvetou brzy na jaře… Objevte v sobě umělce a hrajte si s kombinacemi. Odborníci upozorňují na častou chybu zahrádkářů – v záhonku mají jen jednu sazeničku zajímavé rostlinky. Osamocený keřík levandule na zahradě zanikne, vysázejte jich raději celý záhon, který upoutá oko i nos.

Kam umístit který druh?

Při plánování výsadby se snažte odvést pozornost od užitkové části zahrady na vzhlednější místa třeba netypickými dřevinami, zajímavými barvami či dominantními solitéry. Záhony zakládejte na vhodných místech pro zvolený typ vegetace a sázejte je v tomto pořadí – nejdále od vás a nejblíže plotu nebo zdi budou vysoké stromky, jehličnany a rozložité keře. Před ně pak patří rostliny do výšky 1 metru a nejblíže k vám nejmenší trvalky. Myslete však na jejich budoucí vzrůst a rozpínavost.

Aby se rostlinám dobře dařilo

Při sázení přidejte flóře výživu v podobě zahradnického kompostu nebo substrátu s hnojivem. Pokud na zahradě nekompostujete, dají se podobné směsi zakoupit v zahradnických centrech nebo online z domova. Vysázené květiny a dřeviny můžete obklopit textilií proti prorůstání plevelů a na ni nasypat mulčovací kůru nebo kamínky. Kromě dekorace zahrady tak zajistíte rostlinám ideální podmínky pro růst.

Při zakládání zahrady vybírejte kvalitu

Správně naplánovaná zahrada bude svým majitelům dělat radost po celý rok. Kromě oddělených koutů pro různé činnosti na ní najdete i místo pro zahradničení a uklidňování mysli. Sháníte-li odborníky, kteří by vám pro vaši zahradu dodali potřebný materiál a náčiní, neváhejte se obrátit na profesionály – STAVOSPOL dodá vše pro vaši zahradu až k domovním dveřím.

Autor: Marek Foršt