Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Teplárna Kladno

Tradice kladenských stromů splněných přání sahá do první republiky

Pondělí, 9. prosince 2019 07:10

Od roku 1926 se v Kladně na Wilsonově náměstí (dnešním náměstí Starosty Pavla) vztyčoval Vánoční strom republiky. Od přelomu milénia se pak na témž náměstí rozsvěcuje Vánoční strom splněných přání, jehož prostřednictvím dostávají dárky děti z dětských domovů na Kladensku.

Tradice kladenských stromů splněných přání sahá do první republiky (Foto: KL)

Tradice zpříjemňovat tímto způsobem vánoční svátky opuštěným dětem sahá sto let nazad – do roku 1919. Charitativní akce organizovaly Československý červený kříž, Okresní péče o mládež, Severočeská jednota a u Vánočního stromu republiky koncertovaly Kladenská filharmonie, Středočeská filharmonie a hornické kapely. Při koncertech na náměstí probíhaly veřejné sbírky, jejichž výsledek byl každý den oznamován.

Ve Vlastivědném věstníku školních okresů slánského a kladenského se píše, že v roce 1927 bylo takto vybráno 18 tisíc korun, které byly určeny na pomoc sirotkům a nemocným dětem.

Stejně jako měla být po roce 1948 zapomenuta masarykovská první republika, přestaly se stavět i Vánoční stromy republiky. Na začátku padesátých let noviny psaly o tom, že pod vánočními stromy už není potřeba vybírat peníze na sociální péči pro chudé, protože tu mají všichni zajištěnu. A v roce 1952 byl tento zvyk vedením Komunistické strany Československa definitivně zakázán.

Nakrátko byl obnoven v období pražského jara na konci 60. let, ale normalizaci 70. let nepřežil. Výzdoba připomínající svou vnější podobou tradici Vánočních stromů republiky se tak znovu objevila v Kladně až v prosinci 1989, jak to dokládá fotografie zaplněného náměstí při návštěvě Václava Havla v Kladně z 21. prosince. Letos se Vánoční strom splněných přání na náměstí rozzářil 1. prosince.

Autor: (jk)