Central soutěž Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Jaroš
  • Se Zahradou pro Zahradu
  • Předplatné do divadla
  • Labyrint

Kapsáři mají před Vánoci žně, buďte ve střehu

Neděle, 8. prosince 2019 10:00

S blížícími se Vánoci stoupá i nákupní horečka. Lidé s sebou nosí větší obnosy peněz, ale stávají se paradoxně méně opatrnými. Davy lidí jsou pak mekou kapsářů, kteří řádí jak v obchodech, tak i ve veřejné dopravě.

Kapsáři mají před Vánoci žně, buďte ve střehu (Ilustrační foto: KL)

Policisté šetří krádeže kabelek, peněženek, dokladů či mobilních telefonů celý rok. V předvánočním období jich však přibývá. Kapsáři útočí nejen před nákupními centry, na parkovištích ale i v samotných obchodech i na ulicích.

Policie proto varuje všechny, aby si dávali bedlivý pozor na své věci a to i ve zdánlivě bezpečných situacích. Zvláště v momentech, kdy je zákazník zabraný do výběru zboží, využívají zlodějíčci příležitosti a bez skrupulí vykrádají kabelky či nákupní tašky, které visí nakupujícím na rameni nebo leží v nákupním košíku.

Zásady bezpečného chování

Pokud se nechcete stát obětí kapsáře, měli byste dodržovat určitá pravidla, která zabrání loupežníkům a jim podobným se vašich osobních věcí zmocnit, případně jim jejich řádění notně ztíží. Tašky s nákupem, kabelky a brašny byste rozhodně neměli odkládat do nákupního vozíku, na pult či na zem například v kabinkách, kde si zkoušíte zboží.

Kabelky byste měli mít vždy řádně uzavřené a pokud možno těsně u těla s rukou na zavírání, podobně to platí i u těch, kteří nosí batohy. Peněženky a peníze vůbec nikdy nenoste v zadní kapse u kalhot, raději je mějte schované u sebe spíše než v příručním zavazadle. To se týká i mobilních telefonů a jiných cenností. Vše ideálně zavřené zipem, knoflíkem, tkaničkou.

Snažte se mít přehled o svých věcech, ale i o okolí. Mnohdy se vyplatí, porozhlédnout kolem sebe a všimnout si podezřele chovajícího se člověka a prostě mu nedat příležitost.

Dalším prohřeškem bývá zvyk nosit u sebe velkou hotovost, zvláště při vánočních nákupech. Bude-li vám odcizena platební karta nebo jiný doklad, máte ještě možnost včas je zablokovat nebo událost ohlásit na policii.

Nepřeceňujte ani svá auta. Nejsou trezory, jak se dočteme na mnoha varovných cedulích. Pro zběhlého zlodějíčka není problém překonat i nejlepší bezpečnostní opatření, která by měla váš vůz chránit.

Autor: (red)