Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Teplárna Kladno

Kladno bude mít příští jaro nejmodernější sdílená kola

Sobota, 7. prosince 2019 09:30

Od jara budou obyvatelům Kladna opět k dispozici v ulicích města sdílená kola, a to v nejmodernějších modelech. Z výběrového řízení vzešel nový dodavatel, firma Nextbike z Olomouce. Ta působí již v 27 zemích světa. Do kladenských ulic dodá stovku kol a zajistí provoz na další dva roky. Nový systém je mnohonásobně levnější než elektrokola.

Kladno bude mít příští jaro nejmodernější sdílená kola (Foto: Nextbike)

Firma Nextbike provozuje systém sdílení kol v Česku například v Prostějově, Ostravě či Havířově a od příštího roku také v Opavě, Praze a Brně. „Pro nás je klíčové, jak říkám od začátku, aby obyvatelé Kladna o sdílená kola nepřišli. Zároveň je však důležité, aby za službu město zaplatilo rozumnou, nikoliv přemrštěnou částku a po formální stránce bylo vše v pořádku,“ říká primátor statutárního města Kladna Dan Jiránek a dodává: „Prvních patnáct minut jízdy bude pro občany bezplatných, dalších 30 minut za 15 korun a měsíční předplatné za 200 korun.“ Detailní provozní pravidla budou zveřejněna před zahájením sezóny.

Kladno letos vyhlásilo veřejnou zakázku s výrazným předstihem před následující sezónou, jako jedno z prvních měst v České republice. „V ulicích budou na jaře k dispozici kvalitní lehká kola, která obyvatelům přinesou komfortní variantu cestování po městě. Dodavatelská firma zajistí jejich provoz, včetně servisu a parkování na určených místech. Pro město se změní způsob financování, bude platit provozovateli 19 korun za prvních 15 minut výpůjčky. Tento způsob bude přibližně sedmkrát levnější, než provoz elektrokol,“ řekl Tomáš Kutil, statutární náměstek primátora.

Smlouva s novým dodavatelem zahrnuje dodání sta nejnovějších modelů kol s třírychlostní přehazovačkou, dále jednoduchý systém jejich půjčování přes mobilní aplikaci, včetně monitoringu a pravidelného svozu kol z míst, na která nepatří. Kola budou také vybavena funkcí SMARTlock, která umožňuje odemknutí a zamknutí do pěti vteřin na jakémkoliv z vyhrazených míst.

Financování zakázky bude zohledňovat reálné využití kol ve městě. Firma tak bude fakturovat podle toho, jak se budou kola skutečně využívat. „Tento přístup firmu motivuje k lepšímu nastavení služby a efektivnímu rozmístění parkovacích míst pro kola po celém Kladně. Součástí služeb je i zákaznická linka a zákaznická podpora v českém i anglickém jazyce. Servisní tým zajistí každodenní péči o technický stav kol a optimální rozestavění kol po městě,“ informoval Tomáš Kutil.

Nextbike byl založen v roce 2004 v Lipsku a provozuje systém pro sdílení kol ve více než 200 městech po celém světě. Velká část kol je vyráběna v České republice v Hořicích v Podkrkonoší. Česká republika se stává 27. zemí, kde Nextbike působí. Důraz na kvalitní zákaznické služby je podpořen vícejazyčnou zákaznickou linkou a servisními týmy, které udržují a redistribuují kola po celém městě tak, aby byl systém stále v optimálním stavu.

Autor: Lucie Steinerová