Central Kladno Jeden měsíc běžce Základní umělecká škola Základní umělecká škola Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
Tepo Volejbal Kladno Kanonýři Kladno ČSAD KLADNO Dobrovolnické centrum
 • SAMK
 • Divadlo Lampion
 • Labyrint

Kladno bude mít příští jaro nejmodernější sdílená kola

Sobota, 7. Prosinec 2019 09:30

Od jara budou obyvatelům Kladna opět k dispozici v ulicích města sdílená kola, a to v nejmodernějších modelech. Z výběrového řízení vzešel nový dodavatel, firma Nextbike z Olomouce. Ta působí již v 27 zemích světa. Do kladenských ulic dodá stovku kol a zajistí provoz na další dva roky. Nový systém je mnohonásobně levnější než elektrokola.

Kladno bude mít příští jaro nejmodernější sdílená kola (Foto: Nextbike)

Firma Nextbike provozuje systém sdílení kol v Česku například v Prostějově, Ostravě či Havířově a od příštího roku také v Opavě, Praze a Brně. „Pro nás je klíčové, jak říkám od začátku, aby obyvatelé Kladna o sdílená kola nepřišli. Zároveň je však důležité, aby za službu město zaplatilo rozumnou, nikoliv přemrštěnou částku a po formální stránce bylo vše v pořádku,“ říká primátor statutárního města Kladna Dan Jiránek a dodává: „Prvních patnáct minut jízdy bude pro občany bezplatných, dalších 30 minut za 15 korun a měsíční předplatné za 200 korun.“ Detailní provozní pravidla budou zveřejněna před zahájením sezóny.

Kladno letos vyhlásilo veřejnou zakázku s výrazným předstihem před následující sezónou, jako jedno z prvních měst v České republice. „V ulicích budou na jaře k dispozici kvalitní lehká kola, která obyvatelům přinesou komfortní variantu cestování po městě. Dodavatelská firma zajistí jejich provoz, včetně servisu a parkování na určených místech. Pro město se změní způsob financování, bude platit provozovateli 19 korun za prvních 15 minut výpůjčky. Tento způsob bude přibližně sedmkrát levnější, než provoz elektrokol,“ řekl Tomáš Kutil, statutární náměstek primátora.

Smlouva s novým dodavatelem zahrnuje dodání sta nejnovějších modelů kol s třírychlostní přehazovačkou, dále jednoduchý systém jejich půjčování přes mobilní aplikaci, včetně monitoringu a pravidelného svozu kol z míst, na která nepatří. Kola budou také vybavena funkcí SMARTlock, která umožňuje odemknutí a zamknutí do pěti vteřin na jakémkoliv z vyhrazených míst.

Financování zakázky bude zohledňovat reálné využití kol ve městě. Firma tak bude fakturovat podle toho, jak se budou kola skutečně využívat. „Tento přístup firmu motivuje k lepšímu nastavení služby a efektivnímu rozmístění parkovacích míst pro kola po celém Kladně. Součástí služeb je i zákaznická linka a zákaznická podpora v českém i anglickém jazyce. Servisní tým zajistí každodenní péči o technický stav kol a optimální rozestavění kol po městě,“ informoval Tomáš Kutil.

Nextbike byl založen v roce 2004 v Lipsku a provozuje systém pro sdílení kol ve více než 200 městech po celém světě. Velká část kol je vyráběna v České republice v Hořicích v Podkrkonoší. Česká republika se stává 27. zemí, kde Nextbike působí. Důraz na kvalitní zákaznické služby je podpořen vícejazyčnou zákaznickou linkou a servisními týmy, které udržují a redistribuují kola po celém městě tak, aby byl systém stále v optimálním stavu.

Autor: Lucie Steinerová 1. sport

  Druhá posila ve dvou dnech! K orlům jde kolumbijský blokař Cristian Palacios

 2. krimi

  Kladenští strážníci se o víkendu potýkali s piráty silnic

 3. foto

  Ředitelka Památníku Lidice Lehmannová: Ministru kultury nevěřím a odstupuji

 4. sport

  Kladenští volejbalisté hlásí posilu! Z Innsbrucku přichází Australan Max Staples

 5. foto

  FOTO: Malí hokejisté se dočkali nové šatny

 6. krimi

  V Kladně napadl výtržník ženu v čekárně veterinárního lékaře

 7. info z radnice

  Přes Sítenský most projedete pouze dvěma pruhy

 8. foto

  Dobrovolnické centrum Kladno představuje programy pomoci: Pomáháme v Lidicích

 9. zprávy

  Výroba v Poldovce nadále stojí, firma v tichosti změnila majitele

 10. kultura

  Kladenský muzikant Jarda Tauber pokřtil svůj nový videoklip

 11. krimi

  Policie hledá zloděje, který z garáže v Kladně odnesl pneumatiky a porcelán

 12. foto

  Miners U8 se na Tempu rozkoukali a odkryli potenciál

 13. krimi

  Policisté ve Slaném dopadli zloděje, kteří v garáži nakradli věci za 120 tisíc

 14. info z radnice

  Děti dostanou sto tisíc z Kladenské Vánoční sbírky

 15. krimi

  Pomozte dopadnout výtržníka, který se popral v Relaxu

 16. pozvánka

  Kladenské listy zvou na akce do středních Čech

 17. krimi

  Vandal má v Rozdělově na svědomí pneumatiky několika aut

 18. pozvánka

  Skanzen Mayrau chystá přednášku o Thomasově konvertoru

 19. info z radnice

  Kladenští radní schválili zpracování architektonické studie pro Okrsek 4

 20. pozvánka

  Na co se můžete tento týden těšit v kladenském kině Hutník