Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Teplárna Kladno

Zámecká galerie výstavou připomene tvorbu sester Válových

Čtvrtek, 5. prosince 2019 08:00

Život a tvorbu sester Květy a Jitky Válových, dvou výjimečných malířek, připomene výstava v Galerii Kladenského zámku s podtitulem „Z kladenských deníků“. Vernisáž plánovanou na čtvrtek 12. prosince od 17 hodin uvede spisovatel Václav Cílek.

Zámecká galerie výstavou připomene tvorbu sester Válových

Jitka a Květa Válovy jsou s rodným Kladnem úzce spjaty nevelkým domem číslo popisné 6 v Bendlově ulici, kde žily s vědomím toho, co znamená tvořit na periferii, mimo centrum výtvarného dění. Ve skromných ateliérech malovaly rozsáhlá celoživotní témata, aby se později staly respektovanou součástí historie českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století.

„Výstava v Galerii kladenského zámku představí například dosud nevystavené skici z let 1944 až 1945, kdy byly obě totálně nasazené v kladenské Poldovce. Autorky vždy zajímala takzvaná dělnická témata, kováři, svářeči, elektrikáři a podobně, když chodily i dále v druhé polovině 50. let kreslit a skicovat do Poldiny hutě,“ říká zastupitelka pro cestovní ruch Petra Melčová.

Jitka se zajímala o valcíře, Květa zaznamenávala hmotu a tíhu při procesu kování velkých ingotů. Jejich monumentálně cítěné figurální obrazy mají lidský obsah a podívají ojedinělou zprávu o lidech s přirozeným vztahem k fyzické práci.

„Spisovatelka Marie Majerová sestry ocejchovala jako ‚černou skvrnu na rudém Kladně‘, pak už chybělo jen málo k tomu, aby se na jejich tvorbu oficiálně pohlíželo jako na nežádoucí. Říkali o nich, že Květa dělá dělníkům velké ruce a Jitka malé hlavy, kam se ani mozek nevejde. Mnoho obrazů malířky přemalovávaly, protože neměly peníze na nová plátna, spoustu kreseb a maleb rozdaly svým přátelům. Výstava představí několik archivních fotografií těchto děl a jejich vznik v podobě přípravných skic,“ přibližuje obsah expozice výtvarnice a kurátorka výstavy Dagmar Šubrtová.

Sestry Válovy měly dvě malé výstavy v Kladně s názvem „Ocel a člověk“ na konci 50. let. V roce 1966 pak ve Špálově galerii v Praze. Ta byla první bilancující výstavou a také na příštích dvacet sedm let poslední. Až ve třiaosmdesátém roce, došlo ke zlomu výstavou v Galerii výtvarného umění v Chebu, uspořádanou Janou a Jiřím Ševčíkovými. Postupně začaly vystavovat v Čechách a v zahraničí, na Kladně například v galerii Klubko 55 v roce 1983 a 1984 a v roce 1988 v klubu Poldi Kladno. Několik dokumentů k těmto událostem a následným setkáváním po vernisážích výstava ukáže na fotografiích z archivu sester Válových.

Na výstavě v zámecké galerii představí své práce také další čtyři umělci – pro některé bylo setkání s Jitkou a Květou iniciační pro jejich tvorbu, jiné spojovalo hluboké přátelství a jeden propojil zvukové záznamy rozhovorů s neopakovatelnou atmosférou domu samotného. Jsou jimi malíř Jiří Petrbok, umělkyně a designérka Klára Spišková, historik umění a audiovizuální umělec v oblasti experimentálních medií Miloš Vojtěchovský a malíř Josef Žáček.

Dům Válových se po jejich smrti stal autentickou vzpomínkou a domácím archivem vypovídajícím o svérázných umělkyních, žijících pro své tvůrčí zaujetí. Ateliér Jitky Válové, kde vytvořila převážnou část svého rozsáhlého díla, je dodnes zachován v téměř původním stavu. Dům je v současné době díky vstřícnému přístupu části rodiny možné navštívit po předchozí dohodě na emailové adrese dumvalovek@email.cz. V den zahájení výstavy bude spuštěn i nový web www.dumvalovek.cz.

Autor: (jk)