Teplárna Kladno Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Teplárna Kladno

Žáci základních škol dokumentují vzpomínky pamětníků z Kladenska

Pátek, 6. prosince 2019 07:50

Celkem deset žákovských týmů ze dvanácti základních škol na Kladensku se letos zapojilo do projektu „Příběhy našich sousedů“, který zaštiťuje nezisková organizace Post Bellum a jehož cílem je zdokumentovat životní osudy pamětníků formou audio a video reportáží.

Žáci základních škol dokumentují vzpomínky pamětníků z Kladenska (Foto: Post Bellum)

Životní příběhy pamětníků z Kladenska se letos na podzim vydali zdokumentovat žáci sedmých až devátých tříd z Kladna, Buštěhradu, Kamenných Žehrovic, Libušína a Unhoště. Ve spolupráci se svými učiteli a regionální koordinátorkou Post Bellum nasbíraný materiál během ledna zpracují do podoby audio nebo video reportáže. Dostanou možnost navštívit Český rozhlas a naživo vidět, jak vzniká rozhlasový dokument. V Archivu bezpečnostních složek se zase dozví, jak fungovala Státní bezpečnost. Pro týmy, které se rozhodly vytvořit video dokument, je připraven speciální workshop pod vedením profesionálních filmařů z Post Bellum.

„Projekt Příběhy našich sousedů dětem dává možnost poznat novodobé dějiny naší země skrze zajímavé povídání lidí, kteří žijí okolo nich. Děti pracují v týmu, učí se kritickému myšlení a ověřování informací. Musejí navzdory nejrůznějším překážkám dotáhnout do konce poměrně složitý úkol. Na konci projektu se postaví na jeviště a prezentují před sto padesáti lidmi,“ uvádí Magdalena Benešová, vedoucí vzdělávacích projektů Post Bellum. „Projekt realizujeme ve více než 110 českých městech a jsme velmi potěšeni, že se k nim letos přidalo také Kladno.“

„Na setkání s dětmi se mi líbilo, že je zajímal můj život, i když věkový rozdíl mezi námi je 60 let. Jejich zájem a dotazy mě potěšily, bylo vidět, že to dělají se zájmem a ne z donucení a jsem moc zvědav, co z toho vytvoří. Jen mě trochu děsí, že z jejich úhlu pohledu jsem už pamětník,“ říká s humorem fotograf Jiří Hanke, jeden z pamětníků, jejichž příběhy děti dokumentují. Dalšími jsou například herec Jiří Wohanka, který v 70. a 80. letech působil v kladenském divadle, či pan Josef Hora, člen kladenského Sokola, který v únoru příštího roku oslaví 92. narozeniny.

Projekt bude slavnostně zakončen závěrečnou prezentací v Divadle Lampion dne 2. dubna 2020, kde mladí dokumentaristé představí příběhy pamětníků svým spolužákům, rodičům, pedagogům, zástupcům města i veřejnosti. Jejich výstupy se také stanou součástí archivu „Paměť národa“, a budou tak coby cenný zdroj informací o moderních českých dějinách dostupné příštím generacím. Všechny reportáže, životopisné texty a fotografie můžete od března 2020 nalézt na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

Projekt „Příběhy našich sousedů“ vznikl pod taktovkou Post Bellum a na Kladensku běží za podpory statutárního města Kladna, Středočeského kraje a měst Buštěhrad, Libušín a Unhošť. Od roku 2012 do ledna 2019 se do projektu Příběhy našich sousedů v celé České republice zapojilo už přes 750 českých škol s více jak pěti tisíci žáky a studenty, kteří zdokumentovali na tisícovku pamětnických příběhů. Cílem nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu žáků a studentů.

Autor: (jk)