Teplárna Kladno Dalibor Janda v Kladně Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Práce ve Slaném
  • Teplárna Kladno

Středočeská vědecká knihovna v Kladně hostí výstavu o krajských židovských autorech

Úterý, 3. prosince 2019 08:00

Od středy 27. listopadu mohou návštěvníci Středočeské vědecké knihovny v Kladně zhlédnout výstavu „42 hvězd mezi nebem a zemí: židovští autoři Středočeského kraje“. Slavnostní vernisáž zpestřilo autorské čtení spisovatelky Ireny Douskové.

Středočeská vědecká knihovna v Kladně hostí výstavu o krajských židovských autorech (Foto: KL)

U příležitosti slavnostního zahájení výstavy zavítalo do Středočeské vědecké knihovny v Kladně mnoho vzácných hostů. Mezi návštěvníky vernisáže byl zástupce zřizovatele knihovny, předseda Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek, primátor města Kladna Dan Jiránek, ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek, předsedkyně České obce legionářské Eva Armeanová a členové obce, farář a členové Husova sboru Církve československé husitské a mnozí další.

Čestným hostem byla spisovatelka Irena Dousková, jedna z představovaných spisovatelů na výstavě. Celkem se vernisáže zúčastnilo na pět desítek hostů. Její úvod patřil židovské písni Avinu malkenu (Otče náš), kterou zazpívali členové Husova sboru Církve československé husitské v Kladně. Po hudebním vystoupení přivítala koordinátorka projektu Ivona Kasalická přítomné hosty a krátce shrnula vše, co bylo v roce 2019 v projektu „Židovští autoři Středočeského kraje“ vytvořeno a zorganizováno. Informovala také o připravované stejnojmenné publikaci a poděkovala všem, kdo se do přípravy výstavy a publikace zapojili, především pak Středočeskému kraji, jenž projekt finančně podpořil.

Na pódiu poté vystoupil zástupce zřizovatele knihovny Zdeněk Štefek, který pronesl úvodní slovo, a spisovatel, novinář a redaktor Petr Brod, jenž přiblížil obsah výstavy i její historické a literární pozadí.

„Poděkování patřilo nejen panu Brodovi, který byl zároveň editorem textu výstavy, ale i autorce textu Alexandře Blodigové. Na závěr úvodního bloku představila Pavla Vlková Husův sbor Církve československé hustitské v Kladně, který zazpíval druhou píseň, Lecha dody (Pojď můj milý),“ uvedla koordinátorka projektu Ivona Kasalická.

Druhou částí vernisáže byla beseda a autorské čtení spisovatelky Ireny Douskové, se kterou vedla rozhovor Ivana Yael Nepalová. Točil se kolem životního příběhu autorky i jejího hledání a nalézání židovských kořenů, který doplnila čtením ze své knihy Oněgin byl Rusák. Závěrem programu Ivona Kasalická poděkovala oběma dámám za milou besedu a pozvala hosty na občerstvení a prohlídku výstavy, která bude v knihovně k vidění až do 28. ledna 2020. Jelikož je výstava koncipována jako putovní, po jejím skončení v kladenské knihovně bude možné si ji vypůjčit.


Autor: (jk)