Teplárna Kladno Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Teplárna Kladno

Bankovní versus nebankovní půjčka. Znáte jejich rozdíly?

Čtvrtek, 28. listopadu 2019 07:00

Stále váháte mezi tím, jestli zvolit raději bankovní nebo nebankovní úvěr? Sepsali jsme pro vás hlavní body, které vám pomohou se rozhodnout.  

Bankovní versus nebankovní půjčka. Znáte jejich rozdíly?

O obě zažádáte online, ale …
Bankovní i nebankovní společnosti vsází na rychlé a jednoduché vyřízení, a proto nebudete mít problém si o oba typy menších půjček zažádat přes internet z pohodlí domova. Výjimkou je hypoteční úvěr v bance, u kterého je třeba počítat s tím, že budete muset zajít na pobočku a vše vyřídit osobně. Bankovní i nebankovní instituce se ovšem liší v rychlosti schválení půjčky a ve výši zapůjčené částky. Nebankovní společnost vám hypoteční úvěr na bydlení nenabídne vůbec.

Nebankovní půjčku sjednáte rychleji
Nejen, že o nebankovní půjčku zažádáte online, ale především nečekáte dlouho na schválení. Takové společnosti po vás nebudou vyžadovat výpis z rejstříku dlužníků ani ručitele. Některé z nich nechtějí ani doložení pravidelného příjmu, ale kontrolují plnoletost a běžný účet. Výhodou je také to, že finanční prostředky můžete mít na svém účtu ještě ten samý den, čímž vyřešíte neočekávané výdaje před výplatou. Na druhou stranu počítejte s tím, že vám oproti bance poskytnou pouze menší půjčku.

Bankovní půjčka má přísnější schvalovací podmínky
I bankovní společnosti často u menších půjček vsází na online žádosti. Většinou ale počítejte s delším schvalovacím procesem, neboť banky vyžadují doložení pravidelného příjmu a výpisu z rejstříku dlužníků. Pokud budete žádat o hypoteční úvěr na bydlení nebo o americkou hypotéku, nevyhnete se osobnímu vyřízení na pobočce a také ručení nemovitostí.  

Internetové bankovnictví versus osobní profil
Pokud jste klientem banky, ve které žádáte o úvěr, přinese vám to nesporné výhody. Snadno požádáte o sloučení více půjček do jedné, a získáte tak výhodnější úvěr. Ten navíc pak snadno spravujete přes své internetové bankovnictví a o každou další půjčku si tam zažádáte na pár kliknutí. Nebankovní společnosti vám takové výhody běžně nezaručí. V rámci některých společností si ale můžete založit vlastní profil a žádat online o další půjčky, dokonce i zrychleně pomocí jedné SMS.

Flexibilní nastavení půjčky
Před sjednáním úvěru se vždy zajímejte o jeho flexibilitu. I banky nabízí flexibilní půjčky, které můžete využít na cokoliv. Výše půjčky může být dokonce daleko vyšší. Jak u bankovních, tak u nebankovních firem si přes internet nastavíte, kolik si chcete půjčit a dobu, po kterou budete splácet. Ne vždy ale můžete půjčku zdarma předčasně splatit.

Důvěryhodnost není jen výsadou bankovních společností
Za důvěryhodné společnosti považuje většina lidí spíše banky. Nebankovní společnosti jsou stále zatížené mnoha předsudky. Jejich spolehlivost si ale snadno ověříte. Pokud jsou zaregistrované u České národní banky, mají platnou licenci, a splňují tak přísné zákonné podmínky, jedná se o seriózní firmu. Ať už se rozhodnete o úvěr v bance nebo u nebankovní společnosti, vždy si pozorně čtěte smluvní podmínky.

Rozhodli jste se, jaký typ půjčky si vyberete? Pokud stále váháte, srovnejte si nabídky jednotlivých společností přes online srovnávač Srovnejto.cz. Jestliže hledáte řešení nečekaných výdajů, vyřešte to s půjčku na cokoliv, u které nemusíte udávat účel využití a některé společnosti tento úvěr dokonce nabízejí napoprvé zdarma.

Autor: Marek Foršt