Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Teplárna Kladno

V Kladně bude jedna osoba doprovodu dítěte do tří let jezdit bezplatně, posílí se činnost revizorů

Čtvrtek, 28. listopadu 2019 06:40

Vedení města na základě diskuze s občany upravilo podmínky přepravy v městských autobusech. Od 15. prosince bude jedna osoba doprovázející dítě do tří let jezdit po Kladně bezplatně i bez kočárku, po 20. hodině se bude nastupovat předními dveřmi a posilovat bude i činnost revizorů.

V Kladně bude jedna osoba doprovodu dítěte do tří let jezdit bezplatně, posílí se činnost revizorů (Ilusttrační foto: MMK)

Město Kladno zavádí moderní trend v městské autobusové dopravě. Bezplatná přeprava bude platit pro jednu osobu doprovázející dítě do tří let nejen s kočárkem ale například i s nosítkem, nosícím šátkem, autosedačkou nebo pěšky. Upravuje tak dosud platný systém, kdy nárok na bezplatnou jízdu měl kdokoli s kočárkem bez ohledu na věk dítěte. Kladno se tak připojí k dalším městům, jako je Praha, Brno či Hodonín. U dětí starších jednoho roku je třeba prokázat věk dítěte, tedy předložit doklad s fotografií a datem narození (občanským průkazem, průkazem vydaným na pobočce ČSAD Kladno nebo cestovním pasem).

„Tímto krokem chceme zjednodušit cestování městskou autobusovou dopravou rodinám s dětmi. Vycházíme vstříc tomu, aby pečující osoby mohly k přepravě po městě dál preferovat hromadnou dopravu, aniž by musely řešit, zda jedou s kočárkem či nikoliv. Po úpravě se navíc zjednoduší nastupování, doprovod s dítětem bude moci použít všechny dveře,“ uvedl Tomáš Kutil, statutární náměstek primátora.

Úpravy v městské autobusové dopravě se týkají také časů nástupu předními dveřmi. Během dne budou cestující nastupovat všemi dveřmi, pro posílení bezpečnosti mezi 20. – 24. hodinou se bude nastupovat pouze dveřmi předními. Výjimkou jsou samozřejmě cestující na vozíku pro invalidy a cestujících přepravující dětský kočárek s dítětem. Dále strážníci Městské policie a asistenti prevence kriminality nárazově posílí kontrolní činnost revizorů.

„Zachování možnosti nástupu všemi dveřmi při posílení kontroly plateb za jízdné považuji za důležité. Mezi nejčastější důvody pro nepoužívání autobusu totiž patří právě malý komfort a dlouhá jízdní doba, která by se znovuzavedením nástupu jen předními dveřmi opět prodloužila. Pokud chceme jízdu autobusem zatraktivnit, je potřeba cestování zjednodušit zejména lidem, kteří MHD využívají pravidelně a ulehčují tak přetíženým kladenským ulicím od dalších aut,“ uvádí Anna Gamanová, předsedkyně výboru pro dopravu.

Autor: Lucie Steinerová