Teplárna Kladno Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Teplárna Kladno

Modernizace trati Kladno – Praha získala územní rozhodnutí pro kladenský úsek

Středa, 27. listopadu 2019 07:50

Roky diskutované téma okolo modernizace železniční trati mezi Kladnem a Prahou získává reálnější obrysy. Jedna z nejdůležitějších staveb pro budoucnost Kladna, získala územní rozhodnutí pro kladenský úsek a je tím pádem zase o něco blíže k samotné realizaci.

Modernizace trati Kladno – Praha získala územní rozhodnutí pro kladenský úsek (Foto: KL)

Současné vedení kladenského magistrátu pracuje i na věcech, které nejsou pro veřejnost na první pohled vidět. Jedno z velkých témat je modernizace železniční trati Kladno – Praha. To v současných dnech dostalo územní rozhodnutí pro kladenský úsek. O něj se zasadil i poslanec za ODS Vojtěch Munzar. Nyní město čekají dva roky práce na finalizaci projektu modernizace. Následně investor požádá o stavební povolení.

„Pro nás je prioritou, aby se stávající podoba trati upravila tak, aby cestující z Kladna mohli jezdit na letiště přímo bez přestupu v Praze. Stávající varianta stále počítá s tím, že by bylo nutné jezdit na Ruzyni a poté zpět na letiště. Za Kladno prosazujeme variantu přímého spojení. Nyní je v běhu prověřovací studie, a finální verdikt budeme mít nejpozději v lednu,“ uvedl primátor Kladna Dan Jiránek.

Lidé z Kladna by se mohli po nové trati svézt již v roce 2025. Vlak by je dovezl na pražský Veleslavín. V letech 2028 až 2029 by potom trať měla spojovat Kladno, letiště a centrum Prahy.

„Ze seznamu požadavků, které od ledna s investorem projednáváme, je již několik bodů splněno. Na nádraží Kladno bude zachována stávající nádražní budova, která měla být podle původního plánu zbourána. Máme shodu na podobě prostupů v lese a ladíme prostor přednádraží stanice Kladno,“ uvedl radní pro rozvoj Lukáš Hanes. Ten také říká, že nádražní stanice Kladno město a Ostrovec potom projdou výraznou proměnou oproti původnímu návrhu a to díky tomu, že Správa železniční dopravní cesty ustoupila od původního plánu, kdy zastávky měl projektovat architekt Kotas a vyhoví požadavkům Kladna na to, aby místo monumentálních zastávek vznikly stavby, které budou odpovídat charakteru lokality.

„Nyní jednáme o budoucí podobě prostupů trati, zejména propojení Sletiště a zimního stadionu. Zároveň s tím pracujeme na dvou návazných projektech cyklostezek, aby v návaznosti na modernizaci trati vznikla trasa pro cyklisty ze zastávky Kladno město až do zastávky Praha Bubny,“ upřesnil radní Lukáš Hanes.

Modernizace trati Kladno – Praha získala územní rozhodnutí pro kladenský úsek (Foto: KL)

Autor: (red)