Teplárna Kladno Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Teplárna Kladno

Střední škola designu a řemesel Kladno otevřela vlastní galerii

Pondělí, 25. listopadu 2019 07:50

Od pátku 15. listopadu je na půdě Střední školy designu a řemesel v Kladně k vidění výstava v nově otevřené školní galerii STAR-T. Expozice nazvaná „Učitelé studentům“ je první z mnoha, které škola do budoucna plánuje.

Foto: SŠDŘ Kladno

Novou školní galerii STAR-T otevřeli v pátek 15. listopadu na Střední škole designu a řemesel v Kladně vernisáží výstavy nazvané „Učitelé studentům“. Vystavovateli jsou totiž akademický malíř Jiří Brynda, který na škole vyučuje umělecké předměty, a akademický sochař Zdeněk Manina, jenž na kladenském gymnáziu učí výtvarnou výchovu.

„Založit vlastní galerii nás napadlo v loňském školním roce a za pomoci nápadů, rad a myšlenek učitelů školy jsme původní vizi dovedli do hmotné podoby zhruba v červnu a detaily doladili během podzimu. Název STAR-T jako slovní hříčka vychází z ulice, kde sídlíme – U Hvězdy, anglicky tedy ‚STAR‘ a přidáním písmenka ‚T‘ vznikne slovo START jako nový začátek. Unikátní projekt nemá v Kladně obdoby, neboť Kladno a okolí je v celku chudé místo na galerie či výstavní síně a umění obecně. To se budeme snažit i naší malou školní výstavní síní změnit. Do budoucna plánujeme vystavovat nejen díla našich studentů či absolventů, kteří se stále uměním zabývají či dále studují, ale také umělců z Kladna a okolí,“ uvedla ředitelka školy Jana Bláhová.

Otevírací doba galerie je zatím od pondělí do čtvrtka, vždy od devíti do patnácti hodin. Vstupné je dobrovolné. Výstava „Učitelé studentům“ je k vidění do konce ledna 2020.

Střední škola designu a řemesel v Kladně má více než šedesátiletou tradici. Původně zednické učiliště bylo založeno jako vzdělávací zařízení národního podniku Průmstav už roku 1952. V letech šedesátých získalo vlastní budovu v ulici U Hvězdy, v sedmdesátých a osmdesátých letech přibyly další stavební a dřevařské obory. V devadesátých letech pak ještě potravinářské a textilní. V posledních letech se škola zaměřuje krom řemeslných oborů, jakými jsou truhlář, tesař, cukrář nebo pekař, na maturitní obory umělecké.

„Už osmým rokem nabízí škola obor Modelářství a návrhářství oděvů a od loňského roku další umělecký obor Design interiéru. Cílem je propojit obě strany, tedy řemeslo a design. Rozvíjení ruční práce a zároveň dbát na funkčnost i vzhled výsledných produktů. S uměleckými obory souvisí právě školní galerie. Studenti v rámci předmětů výtvarná příprava, figurální kresba i ateliér designu vytvářejí výtvarná díla či plastiky. Vlastní galerie pak může být jeden z motivačních faktorů jejich studia,“ říká Bláhová.


Autor: (jk)