Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
  • SAMK
  • Teplárna Kladno

Slánský historický sborník číslo 13 právě vyšel

Pondělí, 25. listopadu 2019 08:00

Sborník „Život a smrt v kraji pod Slánskou horou – Slaný a Slánsko ve XX. století“, vydaný jako třináctá publikace z řady „Historie Slánska ve XX. století“, obsahuje na 184 stranách osm zajímavých studií včetně obrazového materiálu. Neměl by chybět v knihovně nikoho, kdo se zajímá o historii Slánska, naší vlasti, ale i agrární, četnickou, válečnou či filmovou historii a život ve 20. století.  

Slánský historický sborník číslo 13 právě vyšel

Témata jednotlivých studií akcentují pestré lidské osudy jednotlivců, často na pozadí historických událostí, přesahujících slánský region. Nejedná se vždy o postavy či události celonárodního významu, ale to jejich důležitost nijak nesnižuje. Publikované regionální historické informace naopak národní historii obohacují a rozšiřují:

  1. Pavel Dufek: Proměny vlastnictví velkostatků na Slánsku ve 20. a 30. letech 20. století, aneb zemřeli by jejich majitelé jako slánští velkostatkáři?
  2. Pavel Bartoníček: Pamětní kniha manželů Hořejších ze statku v Otrubech (1929–1945)
  3. Luboš Marek: Pro vlast jsem ochoten nasadit i život aneb úmrtí četníků na Slánsku
  4. Zdeněk Víšek: Mobilizace československé armády v září 1938 na základě studia slánských kronik a dobového regionálního tisku
  5. David Hubený: Střelba mezi slánskými cyklisty v Gossengrünu
  6. David Hubený: Moudrý uviděl neštěstí a šel se skrýt – odbojová činnost Floriána Ostrčila
  7. Jaroslav Hrdlička: Vlastimil Kybal, exilová nejistota a stesk po domově
  8. Kateřina Pešatová, Petr Novotný: Jaroslav Novotný, příběh učitele z měšťanky, který se stal zakladatelem výukového filmu

Sborník vychází pod osobní záštitou radního pro oblast kultury a památkové péče Středočeského kraje Karla Horčičky. Publikaci Život a smrt v kraji pod Slánskou horou, jejíž prodejní cena je 120 korun, si zájemci mohou zakoupit ve Slaném na čtyřech místech. Ve Vlastivědném muzeu, v Infocentru pod Velvarskou branou, v knihkupectví a antikvariátu Romana Kabátka na Komenského náměstí a ve slánské pobočce knihkupectví Kanzelsberger na Londě. Zájemci z daleka mohou využít služeb e-shopu ZDE:.

Autor: Pavel Bartoníček