Teplárna Kladno Roebels Legenda Cafe bar Est. 2014 Badmintonové centrum v Kladně Nábor k policii Kladno
ČSAD KLADNO
 • SAMK
 • Teplárna Kladno

Nové expozice v Kladenském zámku: Kabinet fotografie a Pracovna břevnovského opata

Pondělí, 25. listopadu 2019 07:10

Hned dvě nové expozice mohou zhlédnout návštěvníci Kladenského zámku. Kabinet fotografie navazuje na dlouholetou tradici fotografických výstav v Kladně, replika pracovny břevnovského opata připomíná historii barokního zámku.

Foto: KL

Kabinet fotografie

Jak potvrdila zastupitelka Petra Melčová, Kabinet fotografie bude vystavovat práce současných českých i zahraničních renomovaných autorů, kladenských fotografů, ale i nežijících českých klasiků.

„Zájem o fotografii v Kladně neustále vzrůstá. O tom svědčí nejen působení řady významných fotografických osobností, na které jsme hrdí, množství výstav, ale také existence tematických spolků a kroužků. Fotografie se jako výrazná linie, někdy barevná, jindy černobílá, promítá do kulturního i komunitního života města. Stálý výstavní prostor věnovaný fotografickému umění, měl mít v Kladenském zámku, dle mého názoru, své místo již dávno. Proto jsem ráda, že se Kabinet fotografie zrodil,“ říká Melčová.

Otevřením Kabinetu fotografie město Kladno zareagovalo na zrušení Malé galerie v České spořitelně, kde fotografové vystavovali po více než čtyři desítky let.

„Poté, co byla na jaře 2019 zrušena Malá galerie v České spořitelně, nabídlo mi město prostory v Kladenském zámku, abych mohl v galerijní činnosti pokračovat. Za tuto možnost proto městu moc děkuji,“ říká Jiří Hanke, jehož fotografie mohou také návštěvníci Kladenského zámku obdivovat, a to ve stálé expozici umístěné ve vstupní chodbě přízemí zámku.

První výstava, kterou zahajuje Kabinet fotografie, je jakýmsi ohlédnutím za minulými výstavami v Malé galerii v České spořitelně, kterých tu Jiří Hanke uspořádal v uplynulých letech celkem 433.

„Samozřejmě nejde připomenout všechny, ale pokusil jsem se vybrat alespoň dvacet autorů, jejichž význam pro českou fotografii je zásadní. Dává jakýsi velice krátký průřez historií české fotografie,“ vysvětluje kurátor Hanke. „Prostory Kabinetu fotografie nedávají možnost nahlédnout na ucelené dílo jednotlivých autorů. Jejich samostatné, autorské výstavy, jste mohli v minulých letech vidět právě v Malé galerii v České spořitelně. Budiž toto malé ohlédnutí šťastným vykročením do budoucích expozic právě otevíraného Kabinetu fotografie v Kladenském zámku.“


Pracovna břevnovského opata

Více než dvě stě let obýval Kladenský zámek mnišský řád svatého Benedikta. Budova totiž bývala letním sídlem Břevnovského kláštera, nejstaršího mužského benediktýnského kláštera v Čechách. Jak to tehdy vypadalo v pracovně opata, přiblíží nově otevřená expozice.

„Jelikož se dodnes v Břevnovském klášteře pořádá pouť v souvislosti s kladenskou historií benediktýnů, otevřeli jsme pracovnu pro veřejnost na termín poutě v první třetině října,“ říká zastupitelka Petra Melčová a dodává: „Aby byl interiér pracovny co nejvěrohodnější, spolupracovali jsme s ředitelem Sládečkova vlastivědného muzea Kladno Zdeňkem Kuchyňkou i opatem Benediktýnského arciopatství z pražského Břevnovského kláštera Petrem Prokopem Siostrzonkem. Břevnovští opati byli hybnou silou v budování a péči o barokní skvost, nejstarší kladenskou nemovitost číslo popisné jedna v Zádušní ulici, proto jsme se tento úsek historie města rozhodli přiblížit návštěvníkům i Kladeňákům také vizuálně. Podařilo se nám ve spolupráci s výtvarnicemi Milenou Burgrovou a Dášou Šubrtovou vytvořit stálou expozici. Reálná fakta zde předkládaná jsou doložena zapůjčenými artefakty přímo z archivu Břevnovského arcibiskupství.“

Autor: (jk) 1. zprávy

  Na rozdělovském věžáku vznikne ještě letos vyhlídka

 2. zprávy

  Během a procházkou pro miminka do dlaně můžete podpořit kladenskou nemocnici

 3. krimi

  V Kladně zmizelo ze sklepa elektrokolo, policie hledá svědky

 4. zprávy

  Sportovní areály města Kladna otevřely další sportoviště

 5. zprávy

  Nepodceňujte přezutí zimních pneumatik na letní

 6. krimi

  Anonym nahlásil bombu v budově kladenského soudu

 7. zprávy

  Slaný chce vybudovat kulturně-vzdělávací centrum a knihovnu, požádá o dotaci

 8. krimi

  V Kladně vyděsil pes mladou slečnu při venčení mazlíčka

 9. video

  Kladenská škole E. Beneše se přidala k výzvě Jerusalema Challenge

 10. zprávy

  Řidiči pozor! Ve středu jezděte s lehkou nohou. Policie bude měřit na 800 místech

 11. zprávy

  V Kačici se opět uhnízdili čápi, domovem je jim opravený komín

 12. zprávy

  Slánští zastupitelé rozhodli o budoucnosti městské plovárny

 13. krimi

  V Kladně si ke svému lupu vyhlédl zloděj stánek s občerstvením

 14. video

  Kladenská ZUŠ natočila prezentační videa – Žesťové nástroje

 15. krimi

  Krkavčí otec zapomněl, že má děti. Na alimentech dluží 69 tisíc

 16. zprávy

  Od června se v Kladně mění provozní doba na poštách

 17. foto

  FOTO: Rytíři neuspěli doma ani podruhé a do Jihlavy pojedou v těžké pozici

 18. foto

  Ve Slaném boural řidič čtyřkolky, se zraněním byl převezen do Motola

 19. krimi

  V kladenském Centralu kradl recidivista, byl přistižen při činu

 20. zprávy

  Středočeští školáci patří mezi nejlepší ve finanční gramotnosti